دکتر سیما مظفر جلالی
info@drjalali.net
آدرس ایمیل مدیریت
02188263428
تلفن تماس مطب
9 صبح تا 19 شب
ساعت کاری

عمل تنگ کردن واژن | تنگ کردن واژن با روش های خانگی

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

تنگ کردن واژن با روش های خانگی و پزشکی

 

 

 

تنگ کردن واژن با روش های مختلف پزشکی و خانگی امکان پذیر است که در این مقاله یک به یک به توضیح و بررسی آنها خواهیم پرداخت. اما ابتدا اصلی ترین دلایل گشاد شدن واژن و برخی باور های غلط در این باره را بررسی خواهیم کرد

 

اصلی ترین دلایل گشاد شدن واژن عبارتند از:

 

گشادی واژن و افزایش سن:

همان طور که اینجا گفته بودم، عضلات همه جای بدن با افزایش سن حالت شل و افتاده پیدا می کنند.مثل گردن ، بازو ،شکم و ...

ژنتیک و وراثت:

دومین دلیل شلی و کم بودن تون عضلانی واژن و بافت همبند اطرافش ژنتیک است. حتما دیده اید که برخی افراد دارای پوست و گوشت سفتی هستند! خب بالعکس افرادی هم هستند که بطور مادرزادی عضلات و بافت همبند شل تری دارند. پس جنس خود فرد نیز در این مساله دخالت دارد.

تغذیه و سبک زندگی غلط:

با تغذیه نامناسب عضلات بدن می تواند تحلیل رفته و دچار ضعف شود. با تغذیه نا مناسب و سبک زندگی غلط یبوستهای مکرر ایجادشده و با زور زدن به شلی کف لگن کمک می کنید. سبک زندگی و بی تحرکی نیز یکی از ولایل این موضوع می باشد. شخصی که ورزشکار است اندام سفت دارد. شخص بی تحرک نیز اندام ش شل است(معمولا). خب اگر تمرینات کیگل برای واژن انجام نشود نباید انتظار سفتی ( و حس تنگی) از آن را داشت.

بارداری های متعدد و یا دو و چند قلویی:

 بدلیل اینکه خود بارداری با هورمونهایش کف لگن رو شل و ریلکس میکنه و رحم یک بار سنگین روی عضلات کف لگن بوده و عضلات رو شل و افتاده میکنه .خصوصا در دو و چند قلویی ها. و مخصوصا اگر بارداری ها پی در پی باشند.

زایمانهای متعدد واژینال:

زایمان های متعدد واژینال یکی از دلایل شل شدن واژن می باشد که در صورت رعایت نکردن یکسری اصول رخ داده و می تواند باعث نارضایتی شود.

باورهای غلط راجع به واژن :

هر کسی درد پریودش بیشتر است، واژن ش تنگ تر است !!

شروع رابطه جنسی واژینال آن را گشاد می کند!

زایمان طبیعی همیشه عامل اصلی گشادی واژن است !

خروج هوا یا حباب از واژن همیشه نشانه ی گشادی آن است !

 باعث عفونتهای مکرر می شود.اگر آن را تنگ کنم در کاهش عفونتها موثر خواهد بود!

-----------------------------------

 

روش های پزشکی

 

تنگ کردن واژن با لیزر

جدیدترین لیزر مخصوص بانوان دستگاه نوین لیزر جهت جوانسازى و کاهش شلى واژن درمان آتروفى واژن پس از یائسگى کاهش تیرگى پوست ناحیه تناسلى برطرف کردن درد مقاربتى رفع خارش و سوزش واژن لابیاپلاستى، برترینهاى این روش: درمان سرپایی (کمتر از نیم ساعت) بدون درد و بى حسى، بدون خونریزى، بدون عوارض، نتیجه بسیار رضایت بخش و سریع.

طی سالهای ۲۰۰۹-۲۰۱۲ میلادی تحقیقات دانشمندان به این نتیجه رسیده است که؛ روش تنگ کردن واژن با لیزرهاى نوین ،روشى موثر و منحصر بفرد است که مشکلات ناشى از جراحى را ندارد و نتایج مطلوبى بدنبال دارد. این لیزر، بسیار ایمن می باشد و عارضه ای در پی نداشته و روشی غیر تهاجمی است

نحوه عملکرد لیزر

در هنگام استفاده از لیزر ژولیت و بعد از وارد کردن آن به واژن دو بازه لیزر از این دستگاه به واژن ساطع می شود. در وهله اول باعث می شود تا کلاژن سازی و الاستین سازی بافت واژن افزایش یابد و به طبع آن باعث تقویت بافت داخلی واژن می شود. بعد از گذشت 6 ماه از انجام لیزر ژولیت، تنگی واژن اتفاق می افتد. همچنین میزان انعطاف پذیری بافت واژن را افزایش می دهد.

از چه سنى معمولا از  این لیزر برای تنگ کردن واژن استفاده میشود؟

بهترین سن انجام لیزر واژن سنین بین ٣٠ تا ٥٥ است.

آیا این لیزر دردناک است؟

لیزر واژن معمولا به عنوان یک کار بدون درد مطرح است، ولى در افراد خیلی حساس ممکن است احساس ناخوشایند مبهمی داشته باشند، و این درد مبهم قابل مقایسه با درد پس از جراحى نیست.

آیا باردارى پس از لیزر واژن منعى ندارد؟

بدون شک خود هیچ گونه منعی برای بارداری نیست. و تنگ کردن واژن به وسیله لیزر تاثیرى روى بارورى ندارد.

مزایا تنگ کردن واژن با لیزر

با استفاده از لیزر می توان تنک کردن واژن با لیزر را بدون درد، خونریزی و آسیب های دیگر که ممکن است در هر جراحی دیگر ایجاد شود، انجام داد.

 

برای انجام این جراحی غیر تهاجمی، از پروب های اختصاصی استفاده می شود. در نتیجه از نظر بهداشتی بسیار قابل اعتماد و اطمینان است.

 

فرد بعد از انجام این جراحی به راحتی می تواند به کارهای روزانه خود برسد. لازم به ذکر است که به مدت 2 هفته از نزدیکی اجتناب شود.

 

به دلیل آن که از لیزر برای ایجاد تنگی واژن استفاده می شود، هیچ گونه عارضه ای برای فرد نداشته و بیماری بعدی را برای خانم ها ایجاد نمی کند.

برخی دیگر از مزایای تنگ کردن واژن با لیزر:

 • کاهش درد در مقاربت
 • بهبود وضعیت لگن
 • افزایش سفتی بافت های واژن
 • جلوگیری از بی اختیاری ادرار در حین عطسه، سرفه، خنده و یا ورزش
 • بهبود وضعیت ولو

ماندگاری لیزر واژن چند سال است؟

در شرایط عادی،ماندگاری اثر تنگ کنندگى لیزر واژن ، دوسال است، و معمولا تکرار لیزر  زودتر از 20 ماه نیاز نیست.

 

مراقبتهاى پس از تنگ کردن واژن با لیزر چگونه است؟

تنگ کردن واژن با لیزر یک کار کاملا” سرپایی است و به جز پرهیز از مقاربت واژینال طی یک هفته پس از انجام آن هیچ مراقبت دیگرى نیاز نیست.

با استفاده از لیزر میتوان لبه های تیره ناحیه تناسلی را درمان کرد

 

– کوچک کردن لبه ها (لبیوپلاستی):

در این روش لبه های خارجی و لبه های داخلی را به صورت قرینه کوچک می کنند که در شکل ظاهری ناحیه تناسلی تاثیر به سزایی دارد و علاوه بر آن باعث رفع عارضه هایی نظیر عفونت ادراری نیز می شود. این عمل بدون خونریزى است و بصورت سرپایی انجام میشود.

 

– روشن سازی بیرونی واژن

با استفاده از این لیزر، لبه های تیره و شل شده ناحیه تناسلی و همچنین پوست ولو و اطراف آن و کشاله ران را میتوان لیزر کرد و علاوه بر جوانسازى و بهبود چین و چروک، کاهش شلى و بهبود کیفیت پوست، رنگ پوست را تا چند درجه روشنتر کرد.

 

خلاصه کاربدهاى لیزر بانوان

*کاهش شلى و جوانسازى واژن

*درمان آتروفى واژن پس از یائسگى

*کاهش تیرگى پوست ناحیه تناسلى

*برطرف کردن درد هنگام نزدیکى

*از بین بردن خشکى واژن

*از بین بردن خارش و سوزش واژن

*لابیاپلاستى (کوچک کردن لبه هاى داخلى)

 

 

تنگ کردن واژن با نخ

امروزه جراحی‌های زیبایی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. در اصل جراحی‌های زیبایی نه تنها باعث می‌شوند اعتماد به نفس فرد بالاتر برود و شخص نسبت به خودش و بدن خودش حس بهتری داشته باشد، بلکه در مواردی، کاربردهای درمانی هم دارند. تنگ کردن واژن هم جزء یکی از جراحی‌های زیبایی زنان به شمار می‌آید. این جراحی، توسط متخصص زنان انجام می‌شود و امروزه در سراسر دنیا بین بانوان بسیار مرسوم شده است. در ادامه سعی داریم در مورد این عمل زیبایی، بیشتر صحبت کنیم.

عمل تنگ کردن واژن با نخ چگونه انجام می‌شود؟

همان طور که قبل‌تر گفتیم، افزایش سن، روابط جنسی متعدد و زایمان‌های طبیعی متعدد عوامل اصلی هستند که باعث گشادی واژن می‌شوند. یکی از بهترین متدهای روز دنیا برای تنگ کردن واژن لیفتینگ عضلات کناری واژن با استفاده از نخ است. این روش، در کنار روش‌هایی مثل لایباپلاستی، روشن سازی واژن، واژینوپلاستی، پرینورافی، تزریق ژل به واژن و تزریق چربی به واژن جزء مهمترین عمل‌های زیبایی زنان محسوب می‌شود.

در گذشته از نخ تنها برای کشش پوست صورت و از بین بردن چین و چروک‌های صورت استفاده می‌شود. در اصل شروع این متد در جراحی های زیبایی با کشیدن غبغب آغاز شد. سالها بعد با پیشرفت تکنولوژی‌های روز دنیا، با تغییراتی در تکنیک لیفتینگ و تولید نخ های ویژه، لیفتینگ دهانه واژن هم مقدور شد. امروزه این عمل با بهترین کیفیت در مطب دکتر ذاکرین برای شما انجام می شود.

در عمل لیفتینگ واژن با نخ، با استفاده از لیفت نخ، دهانه‌های واژن را بالا کشیده و موجب تنگ‌تر شدن دهانه واژن می‌شویم. در ادامه با زدن بخیه های ظریف، دهانه واژن را به همان صورت نگه داشته و ناحیه تناسلی خانم را به حالت اولیه خود برمی گردانیم.

این تکنیک دو فایده عمده کوتاه مدت و بلندمدت دارد:

در کوتاه مدت، تاثیر مکانیکال سریعی دارد و خیلی زود ورودی واژن را تنگ و پرینه را زیبا می کند.

در بلند مدت، ایجاد فیبروم و کلاژن سازی را بهمراه دارد که باعث زیبایی و جوانسازی واژن می شود. (بیشتر بخوانید: آشنایی با جوانسازی واژن با لیزر)

برای انجام لیفت، عضلات پرینه و لبه‌های واژن، از نخ‌های همگرای دوجهتی استفاده می شود. این عمل به صورت سرپایی، بدون بیهوشی و خونریزی انجام می گیرد. در صورتیکه خونریزی هم در پی داشته باشد، مقدار آن بسیار کم و غیر قابل ملاحظه خواهد بود.

نخ‌های تنگ کننده واژن

نخ‌های لیفتینگ، در شرکت پیروم ایتالیا ساخته می‌شوند. این نخ ها از جنس کاپرولاکتون ساخته می شوند و ویژگی منحصر به فرد آنها، جذب کامل آنها توسط پوست است؛ به طوری که بعد از عمل، کوچکترین اثری از جراحی بر روی واژن باقی نمی ماند. نخ‌های پیروم ایتالیا، به صورت کاملا ویژه و مخصوص لیفت واژن تولید می‌شوند و دارای گواهینامه پزشکی از کشورهای ایتالیا، آمریکا و استرالیا هستند.
با استفاده از این مدل نخ، ماهیچه‌ها و بافت‌های واژن به صورت همگرا به درون کشیده می‌شوند و سپس جذب بدن می‌شوند.

مزیت‌های عمل لیفتینگ واژن با نخ

برای تنگ کردن واژن روش‌های مختلفی وجود دارد. مهم ترین این روش‌ها تنگ کردن واژن با نخ، تنگ کردن واژن با جراحی (واژینوپلاستی) و تنگ کردن واژن با لیزر هستند.

انتخاب روش، پس از معاینه شما توسط پزشک پیشنهاد می‌شود. البته در بین این سه روش، تنگ کردن واژن با نخ مزایای ویژه ای دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.

1- این عمل بسیار سریع و حدود نیم ساعت به طول می انجامد.

2- دوره و زمان ریکاوری در این روش بسیار سریع است و بیمار می تواند بلافاصله بعد از عمل مرخص شود.

3- نیازی به بیهوشی نداریم و تنها با بی حسی موضعی، عمل انجام می‌شود.

4- این عمل بدون خونریزی بوده و کاملاً غیر تهاجمی ‌می‌باشد.

5- در این روش، نخ‌ها جذب بدن می‌شوند. بنابراین نتیجه کار بسیار شیک و ایدهآل خواهد شد.

6- با کشیدن عضلات واژن و لگن، باعث تقویت این عضلات شده و از نظر فیزیکی و طبی بسیار مؤثر است.

7- در این عمل، خانم تنها چند روز باید آنتی بیوتیک های خوراکی مصرف کند و نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک های وریدی نیست.

موارد استفاده از نخ‌های واژینال

 • لیفت بافت واژن
 • تنگ نمودن واژن
 • جوانسازی واژن
 • ترمیم شل بودن واژن
 • بازسازی پرینه پس از اپیوزوتومی
 • ترمیم چروک خوردگی پرینه

مراقبت‌های پس از عمل لیفتینگ واژینال

 

از آن جایی که عمل لیفتینگ کاملاً غیر تهاجمی و به صورت سرپایی انجام می‌شود، بانوان می‌توانند پس از عمل، فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند. اما در مورد داشتن روابط جنسی، بهتر است تا 6 هفته نزدیکی نداشته باشند. در طی این شش هفته، نخ‌های واژینال به طور کامل جذب بدن شده و واژن، تنگ و خوش فرم خواهد شد.

یکی از سوالاتی که بصورت متداول پرسیده می شود، زایمان بعد از عمل لیفتینگ واژن است. خانم دکتر ذاکرین پیشنهاد می‌کنند بعد از این عمل، از زایمان به صورت طبیعی خودداری کنید و در صورتی که قصد بچه دار شدن داشتید از روش سزارین زایمان کنید.

چنانچه شما هم قصد تنگ کردن واژن خود را دارید، می‌توانید به خانم دکتر ذاکرین، متخصص و جراح زیبایی زنان مراجعه کنید. ایشان با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا شما را در داشتن بدنی زیبا و افزایش رضایت جنسی تان یاری خواهند کرد.

از دیگر خدمات زیبایی زنان که توسط خانم دکتر ذاکرین ارائه می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرینورافی
 • روشن سازی واژن
 • لایباپلاستی
 • واژینوپلاستی
 • درمان مشکل ارگاسم
 • هودکتومی
 • کلیتورکتومی
 • درمان مشکلات جنسی با لیزر مونالیزا تاچ
 • تزریق ژل و چربی به قسمت واژینال

هزینه عمل تنگ کردن واژن با نخ

 

یکی از سوالات متداول مراجعین، هزینه این عمل است. بدون شک هزینه این روش تنگ کردن واژن نسبت به دیگر روشهای تنگ کردن واژن بسیار مقرون به صرفه تر است. (برای مثال هزینه جراحی واژینوپلاستی برای تنگ کردن واژن نزدیک به یک و نیم برابر این عمل می باشد.)

چه کسانی از روش لیفتینگ واژن با استفاده از نخ منع می‌شوند؟

 

به سه دسته از افراد توصیه نمی‌کنیم که عمل لیفتینگ واژن را انجام دهند:

1- بانوان مجرد: از آنجایی که واژن به خودی خود به اندازه کافی تنگ است، بانوان مجرد نیازی به این عمل دارند. دخترانی که به ظاهر خود اهمیت می دهند، معمولا متقاضی جراحی های دیگر مثل روشن سازی واژن با لیزر و لابیاپلاستی هستند.

2- بانوان باردار: از آنجایی که بسته به شرایط، امکان دارد خانمهایی که باردار هستند به صورت طبیعی زایمان کنند، بهتر است این عمل را به بعد از زایمان خود موکول کنند.

3- خانم‌هایی که دچار عفونت لگنی PID هستند. (بیشتر بخوانید: آشنایی با بیماری عفونت لگن)

4- مبتلایان به تبخال تناسلی: با انجام این عمل امکان گسترش تبخال تناسلی در بخش های دیگر واژن وجود دارد. به همین علت این افراد از انجام این جراحی منع می شوند. (با علائم تبخال تناسلی آشنا شوید)

5- مبتلایان به زگیل تناسلی فعال: زگیل تناسلی بسیار مسری است. به همین دلیل امکان انتقال آن از قسمتهای ویروسی به بخشهای دیگر واژن بسیار وجود دارد. کسانی که به این بیماری خطرناک جنسی مبتلا هستند بهتر است ابتدا به درمان کامل بیماری خود مبادرت ورزند و سپس عمل تنگ کردن واژن را انجام دهند.

 

 

توصیه‌های پزشکی قبل از عمل لیفتینگ واژن با نخ

 

نیاز است خانم‌های محترم قبل از اینکه اقدام به تنگ کردن واژن با نخ بکنند، توسط پزشک زنان معاینه شوند. این معاینه به این دلیل حائز اهمیت است اگر خانم در ناحیه تناسلی خود دارای عفونت باشد، نیاز است که درمان شود و پس از آن اقدام به عمل لیفتینگ واژینال کند. از دیگر مراقبت‌های قبل از عمل می‌توان به تست پاپ اسمیر اشاره کرد. لازم است بانوان محترم قبل از این عمل، جهت اطمینان از عدم مشکلات عفونی این تست را انجام دهند.

عمل زیبایی واژن (پرینورافی و لابیاپلاستی)

پرینورافی در حقیقت یک عمل جراحی ترمیمی و زیبایی است که در آن مناطق آسیب دیده واژن اصلاح می شوند. در این عمل پزشک موجب تنگ شدن واژن می شود و با اصلاحاتی که بر روی واژن انجام می دهد، در واقع یک نوع جوانسازی در این ناحیه از بدن صورت می گیرد. در صورتیکه قصد جوانسازی واژن خود را در روشهای غیرجراحی دارید می توانید از روش جوانسازی واژن با لیزر استفاده کنید.

نحوه ی انجام عمل پرینورافی

در این عمل پزشک با نزدیک کردن دیواره های پشتی واژن آنها را به یکدیگر وصل می کند و با این جراحی، واژن تنگ خواهد شد. طی این عمل واژن فرد تنگ خواهد شد و مدت زمان انجام عمل حدود یک ساعت خواهد بود. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می پذیرد. بهبودی بعد از عمل معمولا یک هفته طول می کشد. اما بهتر است که تا یک ماه مقاربت انجام نشود.

 

این عمل را می توان بلافاصله بعد از زایمان انجام داد و با زدن چند بخیه توسط پزشک واژن تنگ خواهد شد. در غیر این صورت باید جراحی پرینورافی جهت تنگ کردن واژن انجام گیرد.

 

در صورتی که نیاز باشد عمل پرینورافی همزمان با عمل لابیاپلاستی انجام شود، می توان این دو جراحی را در یک روز همزمان با هم انجام داد.

 

بعد از عمل نیز، با رعایت نکاتی که توسط پزشک متخصص بیان می شود می توانید به سرعت به بهبودی کامل برسید

چه کسانی نباید عمل پرینورافی را انجام دهند؟

 

 • افرادی که باردار هستند و افرادی که تا سه ماه آینده قصد باردار شدن دارند.
 • افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف می باشد.
 • افرادی که دارای بیماری های خاص هستند.
 • افرادی که دارای حساسیت های خاص هستند (با نظر پزشک).

اقدامات لازم قبل از جراحی پرینورافی

 

1- آزمایشات و انجام پاپ اسمیر

 

2- عفونت های قارچی و باکتریال واژن قبل از عمل جراحی باید درمان شوند تا از ایجاد احتمالی عفونت زخم بعد از جراحی جلوگیری شوند

 

3- جراحی در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند نباید انجام شوندو بیمار نباید باردار بوده و یا قصد بارداری تا سه ماه اینده داشته باشند .

 

4- در موارد بیماری خاص یا حساسیت حتما با پزشکتان قبل از عمل جراحی مشاوره نمایید .

 

5- پزشک به شما قبل از شروع جراحی به شما اطلاعات کافی درباره عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی خواهد داد تا در مورد عمل جراحی به راحتی تصمیم گیری نمایید .

نکات مراقبتی پس از عمل پرینورافی

 

 • استراحت به مدت 5 تا 7 روز برای التیام کامل زخم ها.
 • عدم برقراری رابطه جنسی به مدت 6 تا 8 هفته.
 • کم کردن حرکات و فعالیت های شدید برای جلوگیری از کشیدگی زخم ها و پاره شدن بخیه ها.
 • انجام بعضی از حرکتهای ورزشی جهت قدرتمندتر کردن عضلات لگنی مانند یوگا، شنا و دراز نشست.
 • جلوگیری از یبوست و مصرف داروی ملین برای کم کردن فشار بر دیواره واژن.
 • مصرف دقیق و به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک.
 • خشک و تمیز نگه داشتن محل جراحی.

عوارض عمل پرینورافی

 

 1. سرگیجه و حالت تهوع بعد از عمل پرینورافی

تهوع و استفراغ ممکن است در طی یک یا دو روز پس از جراحی پرینورافی دیده شود که از عوارض داروهای بیهوشی هستند و اثر آنها به زودی از بین خواهد رفت.

 

 1. درد پس از عمل پرینورافی
 • درد حول ناحیه جراحی ممکن است پس از از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی یا بیهوشی حس شود که به راحتی با داروهای مسکن تجویز شده قابل کنترل است.
 • بهتر است تا 2 یا 3 روز پس از انجام جراحی پرینورافی به سر کار نروید زیرا فشار به ناحیه جراحی شده می تواند موجب کبودی، التهاب و درد بیشتر شود.

 

 1. خونریزی غیر طبیعی بعد از جراحی پرینورافی
 • استفاده از بخیه های جذبی کوچک ممکن است موجب عوارضی از جمله خونریزی شود که در اثر انجام فعالیت های سنگین رخ می دهد به همین دلیل توصیه می شود که تا دو یا سه روز به طور کامل استراحت کنید. برای جلوگیری از خونریزی بهتر است که برای حداقل 10 روز پیش و پس از انجام پرینورافی از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپیرین خودداری کنید.

 

 1. ترشح واژینال غیر طبیعی پس از انجام پرینورافی
 • پس از انجام جراحی پرینورافی ممکن است دچار ترشحات واژینال زرد یا قهوه ای شوید زیرا واژن پر از ترشحات و انواع متفاوتی باکتری است که به بافت و بخیه زده شده واکنش نشان می دهند. بخیه ها در طی شش یا هشت هفته جذب می شوند. از این رو ممکن است دچار ترشح واژینال شوید. اگر این ترشحات همراه با بوی بدی بودند بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با کمک دارو مشکلتان برطرف شود.
 • گاهی ترشحات واژن پنیری مانند هستند که ناشی از قارچ بوده و مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک پس از جراحی پرینورافی مانع به وجود آمدن این دست ترشحات می شود.

 

 1. التهاب یا عفونت پس از جراحی پرینورافی
 • عفونت معمولا ناشی از عدم رعایت دستورات یا عدم مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک است. همچنین ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت یا عفونت واژن پیش از انجام جراحی پرینورافی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند.
 • علائم التهاب یا عفونت معمولا به صورت تغییر شکل زخم، باز شدن زخم یا تب است. بهتر است در صورت مشاهده این موارد به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی در ارتباط با جراحی پرینورافی

 

این را بادی بدانید که جراحی پرینورافی جهت آسیب های عضلات پرینه که در هنگام زایمان و یا موارد دیگر آسیب دیده اند استفاده می شود و تا عمق واژن پیش نمی رود. بیشترین عمق آن 2 الی 3 سانتی متر است.

 

پرینورافی در مواردی که پوست پوشاننده ای که به دنبال جراحی قبلی یا پارگی قبلی بد شکل شده است جهت زیبایی این ناحیه انجام میشود . که بدین وسیله عضلات و پوست ناحیه پرینه به هم نزدیک تر شده و این ناحیه زیباتر به نظر رسیده و بیماران حس جنسی بهتری خواهند داشت .

 

معمولا پرینورافی همزمان با ترمیم خلفی واژن یا poster vaginal repaerکه در مقاله قبلی ذکر شده ، انجام میگیرد

 

همانند جراحی های دیگر پرینورافی محدودیت هایی دارد و نمی توان با اطمینان صد در صد فقط با جراحی از کیفیت آن گزارش داد و تحت تاثیر فاکتور های مختلف مانند مراقبت های بعد از عمل میباشد

 

بعد از  جراحی پرینورافی توصیه میشود معمولا بهتر است 6 تا 8 هفته از نزدیکی خودداری فرمایید .

 

 در موارد عوارض حاصل اه از جراحی پرینورافی جراحی ترمیمی به راحتی جهت بهبود علایم و عوارض قابل انجام است .

 

مقایسه بین درمان لیزر و جراحی چگونه است؟

در مقایسه روش جراحی برای تنگ کردن واژن با لیزر؛ به چند نکته که بیشتر حائز اهمیت هستند اشاره می کنیم: 

 1 : هنوز هیچ روشی دائمی برای تنگ کردن واژن به صورت ابدی معرفی نشده است.

 

 

 

 2 : در روش جراحی برای تنگ کردن واژن هم، چون علت گشادشدن واژن از بین نمی رود، متاسفانه؛ مجددا” با گشادشدگی واژن، مواجهه خواهیم شد. عود کردن این مشکل دلیل بر ایراد روش جراحی و یا روش لیزر نیست، بلکه مشکل گشادشدگی مجدد واژن؛ به ساختار آناتومیک و بافت شناسی واژن مربوط است، و نه روشی که برای تنگ کردن واژن انتخاب شده است. بافت واژن؛ با گذر زمان و آرام آرام، شل تر از گذشته می شود.

 

   

 3 : البته هر چند تنگ کردن واژن با جراحی در ابتدا نتیجه خیلی خوبی دارد اما به این دلیل که قسمتی از بافت واژن برداشته میشود، که این برداشتن و حذف قسمتی از بافت واژن؛ تکرار عمل جراحی برای تنگ کردن واژن را بسیار محدود می کند.

 

 

 

 4 : اقدام به جراحی برای تنگ کردن واژن محدودیت هایی برای زایمان طبیعی، در آینده، ایجاد می کند.

 

 

 

 5 : در روش جراحی تنگ کردن واژن؛ فقط ورودی واژن تنگ میشود؛ که یکی از عوارض این کار مقاربت دردناک است، اما در روش لیزر،  ورودی واژن، دست نخورده باقی می ماند و تنگ کردن واژن در عمق واژن انجام میشود.

 

 

روش های خانگی برای تنگ کردن واژن

حالا میپردازیم به چند روش خانگی که با استفاده از ورزش و گیاهان طبیعی بوده و با انجام دادن آنها میتوانید در مدت زمان طولانی تری نسبت به درمان های پزشکی به نتیجه مطلوب و رضایت بخش برسید.

تنگ کردن واژن با تمرینات ورزشی خانگی (تمرینات کگل)

 

تمرینات کگل، رایج ترین ورزش های تنگ کردن واژن هستند. در مورد نحوه انجام تمرین کگل و انواع آن، اطلاعات زیادی در دسترس است. ورزش کگل کمک می کند عضلات واژن قدرتمند شوند؛ علاوه بر این، ورزش کگل باعث می شود واژن گشاد و باز، دوباره جمع شود و به حالت تنگ و سفت اولیه بازگردد.

نحوه انجام تمرینات کگل

به پشت دراز بکشید و عضلات پایین لگن را احساس کنید.

 

عضلات اطراف واژن را منقبض کنید. عضلات اطراف واژن همان عضلاتی هستند که با منقبض کردن آن ها، خروج ادرار را متوقف می کنید.

 

این حرکت را در یک ست ۲۵ تایی انجام دهید؛ روزانه سه تا شش ست تمرین کگل انجام دهید.

ورزش پاها

 

ورزش بالا بردن پاها، ورزش مؤثری برای تنگ کردن واژن گشاد است. از آنجایی که این ورزش کارایی زیادی در سفت شدن عضلات پایینی لگن دارد، بسیاری از خانم ها این ورزش را هر روز به طور منظم انجام می دهند. ورزش بالا بردن پاها، در حالت دراز کشیده روی زمین انجام می شود. هنگام انجام این حرکت، پاها را خم نکنید. پاها را چند ثانیه بالا نگه دارید؛ سپس به آهستگی ان ها را پایین بیاورید. این ورزش نه تنها شما را گرم می کند، بلکه تمامی عضلات پایین لگن را نیرومند می کند.

 

برای گرفتن بهترین نتیجه، این تمرین را پنج نوبت در روز و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید. انجام مرتب این ورزش، باعث تنگ شدن واژن در سریع ترین زمان می شود.

 

 

    مخروطهای واژنی

 

یکی دیگر از راه های رایج برای سفت کردن واژن است از طریق استفاده از مخروط های واژنی ست. این مخروط در اندازه ها و وزن های مختلف ساخته شده و ورزش باید به مدت ۱۵ دقیقه انجام شود و شامل قرار دادن یک مخروط در داخل واژن است.؛ با یادگیری چگونگی انجام  تمرینات تحت نظر درمانگرتان، و پس از جاگذاری مخروط ها در واژن توسط وی، به مدت حداقل ۵ تا ۲۰ دقیقه، سپس با قرار دادن وزنه ها در داخل مخروط ها، با حداقل دو بار تکرارٍ ۱۰ دقیقه ای در روز؛ می توانید نتایج قابل توجهی را حداکثر در «۶ هفته درمان» به دست آورید.وسیله برای تقویت، بازآموزی و تحریک گیرنده های عمقی عضلات کف لگن می باشد. این وسیله داخل واژن  و برای خانم ها استفاده می شود و دارای وزن و حجم های مختلف است. برای شروع مخروط هایی با حجم بزرگتر و وزن کمتر استفاده می شود. در مراحل انتهایی مخروط هایی با حجم کمتر و وزن بیشتر استفاده می شود. طول تاثیر از سه هفته تا سه ماه است و معمولا باید سه بار در روز و هر مرتبه ۱۵ دقیقه در روز استفاده شود. بعد از اینکه طول مدت درمان گذرانده شد برای حفظ توانایی عضلات کف لگن، بهتر است از مخروط ها دو بار در هفته و هر بار یک مرتبه در روز انجام گیرد.

 

برخی راه کار های دیگر برای تنگ کردن واژن:

۱- درمان های گیاهی

حتی اگر روش های پزشکی بیشتری درباره “چگونگی تنگ تر کردن واژن” پدید آید، ممکن است بهترین و اولین گزینه نباشند. در عوض صرف مقدار زیادی پول برای جراحی می بایست بپردازید، چطور است به دنبال روش های درمانی گیاهی برویم؟ گیاهان متعددی ثابت کرده اند که در تنگ تر کردن واژن نقش دارند . برخی از این داروهای گیاهی عبارتند از:

 

تنگ کردن واژن

 

    انگور فرنگی:

 

این میوه های کوچک در بازگرداندن قدرت، انعطاف پذیری و کشش دیواره واژن و عضلات و تنگ کردن واژن موثر هستند. همه کاری که باید انجام دهید این است که میوه ها را در آب جوش بریزید و سپس محلول را بر روی واژن خود بگذارید. ظرف چند ماه متوجه تغییرات خواهید شد و شریک جنسی شما نیز متوجه خواهد شد. علاوه بر تقویت و تنگ تر کردن ماهیچه های واژن، این امر راه حلی برای خلاصی از باکتری های ناحیه واژن است.

 

    پیوراریا میریفیکا:

 

یک گیاه موثر است که به شما کمک می کند سطح مورد نظر خود را از میزان کشش واژن بدست آورید. این گیاه، بومی شمال و شمال شرقی تایلند و میانمار، باعث افزایش بازسازی سلولی می‌شود. این بدان معنی است که بازسازی بافت های دستگاه تناسلی نیز از خواص این گیاه است و این امر منجر به تنگ شدن واژن می شود. به جز بازسازی، این گیاه از رحم در برابر سرطان رحم محافظت می کند.

 

    زردچوبه:

 

زردچوبه راه حل موثر دیگر برای تنگ کردن واژن است. با جلوگیری از افتادگی دیواره واژن مانع از گشادی واژن می شود. این گیاه بهترین گزینه برای زنان یائسه است زیرا می تواند در برابر خشکی واژن و گرگرفتگی مبارزه کند.

 

    آلوئه ورا:

 

آلوورا این گیاه سحرآمیز افتادگی دیواره واژن را کاهش می دهد و مانع از تضعیف آنها شود.

 

    بلوط تلخ:

 

این گیاه تایلندی می تواند به لطف ترکیبات روان کننده و تسکین دهنده خود به تنگ کردن واژن شما کمک کند.

۲-کرم ها و ژل ها

 

یک جستجوی ساده در گوگل در مورد چگونگی تنگ تر کردن واژن خود می تواند شما را با مجموعه ای از کرم ها و ژل ها آشنا کند. بهترین نوع این کرم‌ها و ژل‌ها از مواد طبیعی ساخته شده اند که ایمن و پر بازده است.

 

ساختارهای فعال و طبیعی این کرم ها می توانند خاصیت کشسانی ماهیچه های لگن و همچنین قدرت آن ها را بازسازی کنند.

 

قبل از درمان واژن با کمک ژل های واژینال باید به این نکته دقت داشته باشید که بدن هر خانم منحصر به فرد است و اثربخشی درمان بستگی به بدن شما دارد.

۳-ورزش

 

ماهیچه های رحم و لگن شما با فعالیت بدنی قوی تر می شوند. خوشبختانه تمرین های زیادی وجود دارد که قدرت، تنگی و کشش را به واژن شما برمی گرداند.

 

    ورزش kagel  که راجع به آن توضیح دادیم

 

این ورزش، رایج ترین روش تنگ کردن عضلات واژن است. ورزش Kegel به عضلات دیواره های واژن کمک می کند و با مرتب فشاردادن و نگه داشتن آن به مدت ۵ ثانیه و چند بار در روز، دیواره های واژن را تقویت خواهید کرد.

 

    اسکات ها (Squats)

 

اسکات یک روش عالی برای تنگ کردن واژن شل است. اسکات ها به کشش و قدرت ماهیچه های واژن کمک می کنند.

 

    یوگا

 

یوگا یک ورزش سالم است که بدن شما را تقویت می کند. همانطور که انعطاف پذیری بدن خود را بهبود می دهید، با درگیر کردن عضلات لگن خود می توانید به تنگ کردن واژن کمک کنید. خوشبختانه شما به یک متخصص جهت راهنمایی نیاز ندارید، و بسیاری از ویدیوهای یوتیوب برای راهنمایی شما وجود دارد.

۴-رژیم غذایی سالم

 

در بیشتر موارد ما می توانیم گشادی واژن را با رژیم غذایی درمان کنیم. برای این کار ما باید سطح بیشتری از اسید های چرب امگا ۳ موجود در میوه ها و سبزیجات را مصرف کنیم. و زمانی که رژیم غذایی سالم با ورزش همراه شود می توانید بیشترین نتیجه را از روش های تنگ کردن واژن ببینید.

 

تنگ کردن واژن

۵-رابطه جنسی بیشتر

 

برخلاف آن چه که فکر می کنید، رابطه جنسی سبب شل شدن واژن نمی شود. واژن می تواند در طول رابطه ۲۰۰ برابر بزرگ تر شود و پس از آن به اندازه اولیه خود تقلیل یابد.

 

پدیده ارگاسم باعث می‌شود عضلات در ناحیه واژن و رحم را منقبض و منبسط شده و این به قوی تر شدن این عضلات کمک می‌کند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره دکتر مظفر جلالی
خانم دکتر سیما جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی
تخصص خود را دانشگاه تهران (تخصص زنان و زایمان و نازایی) در سال 1398 به پایان رسانید
عضو انجمن جراحان ایران-عضو انجمن جراحان زنان و زایمان ایران-عضو انجمن
جراحی های کم تهاجمی لاپاراسکوبی و نیز عضو انجمن لیزر ایران می باشد
تماس با دکتر
تهران،گیشا،بین خیابان ۱۲و ۱۴،ساختمان پزشکان خاتم،طبقه ۳،واحد1
info@drjalali.net
02188263428
آخرین مطالب