دکتر سیما مظفر جلالی
info@drjalali.net
آدرس ایمیل مدیریت
02188263428
تلفن تماس مطب
9 صبح تا 19 شب
ساعت کاری

مراحل یائسگی | یائسگی چه زمانی اتفاق می افتد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یائسگی یک انتقال طبیعی در زندگی است که از سنین 40 تا 55 سالگی شروع می شود. در این مدت ، تخمدانهای شما کوچکتر می شوند و تولید هورمون های استروژن و پروژسترون که چرخه قاعدگی را کنترل می کنند ، متوقف می شوند ، تخم های شما تخلیه شده و باروری کاهش می یابد. سرانجام ، دیگر قادر نیستید باردار شوید. یائسگی یک مرحله طبیعی از زندگی زنان است و زمانی روی می دهد که زن ، قدرت باروری خود را از دست می دهد ، تخمدان ها قدرت کافی برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی دوران باروری خود را ندارند و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد ، در این مرحله ابتدا قاعدگی ها نامنظم شده و سپس فرد ، قطع دائمی قاعدگی را تجربه می کند. با افزایش سن در خانم‌ها تخمدان‌ها هورمون کمتری (مخصوصا استروژن) ساخته و ترشح می‌کنند بنابراین به تدریج قاعدگی‌ های فرد نامنظم می‌شود و پس از مدتی به طور کامل متوقف می‌شود. موضوع جالب در مورد یائسگی این است که زمان بروز یائسگی در میان اغلب زنان مشابه سن یائسگی مادرشان است.

چه زمانی یائسگی  شروع می شود؟


یائسگی در حدود 51 سالگی شروع می شود که به طور طبیعی اتفاق می افتد. اما می تواند قبل از 40 سالگی اتفاق بیفتد. به این یائسگی زودرس گفته می شود. سن شروع کار شما بیشتر توسط ژنهای شما مشخص می شود.

مراحل یائسگی

مراحل یائسگی

یائسگی، یک بخش نرمال و طبیعی از روند افزایش سن میباشد. هنگامیکه شما وارد دهه ی چهارم زندگی خود میشود، بدنتان رو به کاهش تولید استروژن مینماید، تا وقتیکه دیگر پریود نشوید در این هنگام وارد دوره ی یائسگی میگردید. یائسگیِ طبیعی که بدون مداخله ی پزشکی اتفاق میفتد در سه مرحله به ترتیب رخ میدهد:

1.    پیش یائسگی: بسیاری از مردم یائسگی را با پیش یائسگی اشتباه میگیرند. پیش‌یائسگی مرحله ای که یک زن گذر به دوره ی یائسگی را آغاز مینماید. این مرحله بیشتر از همه مراحل طول میکشد و ممکن است بانوان علائم پیش یائسگی را چندین سال قبل از وارد شدن به دوره یائسگی تجربه نمایند. از علائم پیش یائسگی میتوان گُرگرفتگی، تعریق شبانه و خشکی واژن اشاره نمود. در دوره ی پیش یائسگی، بدن استروژن کمتری تولید کرده و این روند را تا یک یا دو سال قبل از آن که سطوح هورمونی به سرعت اُفت کنند، ادامه میدهد. پیش یائسگی به طور معمول 4 سال طول میکشد اما در برخی موارد ممکن است حتی تا 10 سال قبل از ورود شما به مرحله ی یائسگی رخ دهد و اغلب در دهه ی چهارم زندگی‌ آغاز میگردد. اما در برخی بانوان در دهه ی سوم عمرشان وارد دوره‌ی پیش یائسگی میشوند.
2.    یائسگی: بانوان و خانم ها فقط حدود یک سال یائسگی را تجربه مینمایند به این صورت که وقتی به مدت 12 ماه متوالی و پشت سر هم قاعدگی را تجربه نکنند پزشکان یائسگی را تایید مینمایند.
3.    پس از یائسگی: پس از اینکه یکسال پریود نشوید وارد مرحله‌ی پس از یائسگی خواهید شد. در این دوران علایم گُرگرفتگی، تعریق شبانه و خشکی واژن را سبک تر تجربه مینمایید.

پیش از یائسگی

علایم پیش یائسگی تقریبا از سن ۴۲ آغاز می‌شود و طی آن تغییرات هورمونی به تدریج در فرد شروع شده و فرد دچار مشکلاتی می‌گردد. این مشکلات شامل خشک شدن چشم‌ها، فراموشی و حواس پرتی، تغییرات خلق و خو که خود فرد دلیل آن‌ها را نمی‌داند، افزایش وزن، خشکی پوست، آکنه‌های پوستی، بی‌خوابی و… می‌شوند.

علایم یائسگی و راه های کاهش علایم یائسگی

گرگرفتگی باعث میشود که شما ناگهان یک گرمای شدید در صورت و بالاتنه‌تان احساس کنید. این حالت میتواند از چند ثانیه تا چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد. گرگرفتگی درهنگام خواب میتواند به تعریق شبانه منجر شود. تعریق های شبانه میتوانند شما را بیدار کنند و باعث شوند درطول روز، بیشتر احساس خستگی کنید. گرگرفتگی ممکن است چندین بار در روز یا چندبار در ماه اتفاق بیفتد. برای کاهش این علایم توصیه میشود:
1.  استفاده از لباس های خنک تر و کمتر
2.  استفاده از یک پنکه در محل کار یا خانه‌
3.   نفس های آرام و عمیق به هنگام گرگرفتگی
4.  اجتناب از چیزهایی که باعث تحریک گرگرفتگی میشوند مانند غذاهای تند یا الکل
5.  استفاده از قرص‌های ضدبارداری با دُز پایین یا LD در صورتی که هنوز قاعدگی (پریود) تجربه میکنید
خشکی واژن، احساس ناراحتی در طول رابطه‌ی جنسی، میل جنسی کم و نیاز فوری به ادرارکردن از علائم سندروم تناسلی ادراری یائسگی (GSM) هستند که برای کاهش علایم آن نیز توصیه میشود:
•  در هنگام رابطه ی جنسی از روان‌کننده های بدون نسخه و برپایه ی آب استفاده کنید.
•  هرچند روز یک بار از یک مرطوب کننده ی وا‌ژینال بدون نسخه کمک بگیرید.
•  پزشک شما نیز میتواند برای تسکین ناراحتی واژن از نوع شدیدتر آن، برای شما دارو تجویز کند.
مشکلات خواب و نوسانات خلقی ک هتاثیر بسزایی در زندگی شخصی و زناشویی دارد که توصیه میشود برای کاهش علایم آن از راهکارهای زیر استفاده نمایید.
1.  پرهیز از سیگارکشیدن
2.  نزدیک زمان خواب‌ ورزش نکنید
3.  اجتناب از چرت زدن در طول روز
4.  دوری از خوردن وعده غذایی سنگین
5.  حذف مصرف قهوه یا کافئین در بعدازظهر
6.  خوابیدن در یک اتاق تاریک، ساکت و خنک
7.  نوشیدن شیر گرم یا چای گرم بدون کافئین قبل از خواب


یائسگی زودرس و علل آن
یائسگیِ زودهنگام در زنان و بانوانی رخ میدهد که قبل از 45 سالگی وارد مرحله ی یائسگی شوند. اگر یائسگی در سنین پایین تر از 40 سالگی رخ دهد، به آن یائسگی زودرس اطلاق میشود. دلایل یائسگی زودرس:

1.  ژنتیکی
2.  عفونت منجر به تخریب تخمدان
3.  مداخلات جراحی مانند هیسترکتومیآسیب دیدن تخمدان ها به‌وسیله ی شیمی درمانی یا درمان
4.  عوامل محیطی مانند آلودگی های هوا و صوتی، استرس های محیطی، نوع تغذیه و…


هورمون درمانی یائسگی (MHT)
پزشکان ممکن است برای کمک به درمان یائسگی، هورمون درمانی یائسگی (MHT) را تجویز کند. MHT که به درمان جایگزینی هورمون معروف است، قادر است علائم گرگرفتگی، تعریق شبانه، تحریک پذیری و خشکی واژن را کاهش دهد و همچنین میتواند به کندکردن روند از دست دادن استخوان و کاهش نوسانات خلقی و علائم افسردگی خفیف نیز کمک کند. اما لازم است بدانبد دارای عوارض جانبی همچون خونریزی واژینال، نفخ شکم، تورم یا حساس شدن سینه ها، سردرد، تغییرات خلقی و تهوع میباشد. مطالعات نشان میدهد زنانی که MHT مصرف میکنند، درمعرض خطر بالاتری برای ابتلا به حمله ی قلبی، سکته ی مغزی و لخته شدن خون قرار دارند. چنین خطر مشابهی برای زنانی‌که از قرص ها، چسب ها و حلقه های ضدبارداری استفاده میکنند نیز وجود دارد. سایر تحقیقات نیز نشان داده‌اند که استفاده‌ی مداوم از MHT که شامل استروژن و پروژسترون است به مدت 5 سال یا بیشتر، میتواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه شود. زنانی که رحم شان را با جراحی خارج کرده‌اند، فقط از استروژن استفاده خواهند کرد. قبل از تصمیم‌گیری درمورد استفاده از درمان هورمونی، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با پزشک تان صحبت کنید.


عوارض یائسگی


بسیاری از عوارض بالینی می توانند پس از یائسگی توسعه یابند از جمله:


* بیماری قلبی عروقی:
وقتی سطوح استروژن بدن تان کاهش می یابد خطر بیماری قلبی عروقی در شما افزایش می یابد. به طوری که به تدریج شیوع بیماری قلبی منجر به مرگ زنان، همانند مردان می گردد.
می توانید از اقدامات بسیاری برای کاهش خطر بیماری قلبی کمک بگیرید از جمله اقدامات کاهش دهنده ی ابتلا به بیماری قلبی عبارت هستند از: ترک سیگار در صورت مصرف آن، کاهش و کنترل فشار خون بالا، اجرای منظم تمرینات بدنی و فعالیت های بدنی هوازی و یا پیروی از یک رژیم غذایی سالم حاوی چربی اشباع کم و مقادیر فراوان از غلات کامل و سبزی ها و میوه ها.
* استئو پروز (پوکی استخوان):
در طی چند سال اول پس از یائسگی ممکن است با یک نسبت سریعی تراکم توده استخوانی شما کاهش یابد که این امر شما را در خطر ابتلاء به پوکی استخوان قرار می دهد. پوکی استخوان موجب ضعیف و نازک شدن استخوان ها می گردد و منجر به افزایش خطر شکستگی استخوان می گردد.
زنان بالغ در دوران پس از یائسگی به ویژه مستعد شکستگی استخوان های: لگن، مچ و ستون فقرات هستند. به همین علت دریافت مقادیر کافی کلسیم و ویتامین D در این دوران اهمیت بسیاری دارد( در حدود 1200 تا 1500 میلی گرم کلسیم در روز و  800 واحد بین المللی ویتامین D در روز).
انجام فعالیت بدنی منظم نیز در عدم پیشرفت پوکی استخوان اهمیت دارد. تمرینات بدنی قدرتی و تقویت کننده مانند پیاده روی و دویدن آهسته به ویژه برای تقویت استخوان های شما مفید هستند. البته لازم به ذکر است که تقویت ذخیره استخوانی از سنین نوجوانی و جوانی ضروری می باشد و در این سنین شما تنها از عدم پیشرفت پوکی استخوان می توانید پیشگیری نمایید.

* بی اختیاری یا عدم کنترل ادرار:
به موازات این که بافت های واژن و رحم شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهند ممکن است که در خود یک سری مشکلات ادراری به صورت سوزش ادرار و نیز تکرر ادرار را تجربه نمایید. اغلب پس از این مراحل یک دفع ادرار نا خواسته رخ می دهد این حالت، بی ‌اختیاری ادراری همراه با فوریت (Urge) نامیده می شود که بیمار به محض احساس ادرار دچار ریزش ادرار می‌ شود و قادر به کنترل ادرار تا رسیدن به دستشویی نیست و یا ممکن است دچار دفع بی اختیار ادرار به هنگام سرفه کردن، خندیدن و یا بالا رفتن از جایی(بی اختیاری ادراری استرسی) گردد.
* افزایش وزن:
بسیاری از زنان در طی انتقال به دوران یائسگی دچار افزایش وزن می گردند. کم نیستند خانم هایی که می گویند مانند همیشه غذا می خورند ولی وزن شان روز به روز افزایش می یابد. اولین نکته آن است که باید در این دوران کمتر غذا بخورید( شاید نیاز باشد روزانه به میزان 200 تا 400 کیلوکالری کمتر غذا بخورید) و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید تا بتوانید وزن فعلی خود را حفظ نمایید.
لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی در این دوران می تواند 3 تا 4 کیلو افزایش وزن را برای شما توجیه نماید ولی بیشتر افزایش وزن در این دوران، مربوط به عدم تحرک و تغییر شیوه های زندگی متناسب با این سنین می باشد.
درمان
یائسگی نیازی به درمان دارویی ندارد. در عوض، درمان ها بر کاهش علائم و نشانه ها و جلوگیری از کنترل بیماری های مزمن که ممکن است با بالا رفتن سن اتفاق بیفتند تمرکز می کنند. درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
- هورمون درمانی. استروژن درمانی بهترین درمان برای تسکین گرگرفتگی دوران یائسگی است. با توجه به سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی شما، پزشک ممکن است استروژن را در کمترین دوز و کوتاهترین مدت زمان مورد نیاز برای تسکین علائم شما توصیه کند. اگر رحم داشته باشید، به پروژسترون علاوه بر استروژن نیاز دارید. استروژن نیز به جلوگیری از از دست دادن استخوان کمک می کند. استفاده طولانی مدت از هورمون درمانی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان پستان را در پی داشته باشد، اما شروع هورمون ها در دوران یائسگی برای بعضی از زنان مفید است. با پزشک خود در مورد مزایا و خطر هورمون درمانی و این که آیا این نوع درمان انتخاب ایمنی برای شما هست یا خیر، مشورت کنید.
- استروژن واژینال. برای از بین بردن خشکی واژن، استروژن می تواند به طور مستقیم به واژن با استفاده از کرم، قرص یا حلقه واژینال تجویز شود. این درمان تنها مقدار کمی از استروژن را آزاد می کند، که توسط بافت های واژن جذب می شود. این درمان می تواند به کاهش خشکی واژن، ناراحتی در هنگام مقاربت جنسی و مشکلات ادراری کمک کند.
- داروهای ضد افسردگی با دوز پایین. بعضی از داروهای ضد افسردگی مربوط به گروهی از داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) میتوانند باعث کاهش گرگرفتگی یائسگی شوند. داروهای ضد افسردگی با دوز پایین برای درمان گرگرفتگی ممکن است برای زنانی که نمی توانند از نظر سلامتی از استروژن استفاده کنند یا برای زنانی که برای اختلالات خلقی به داروهای ضد افسردگی نیاز دارند، مفید باشند.
- گاباپنتین (Neurontin، Gralise، و غیره). گاباپنتین برای درمان تشنج ها تایید شده است، اما نشان داده شده است که به کاهش گرگرفتگی نیز کمک می کند. این دارو برای خانم هایی که نمی توانند از استروژن درمانی استفاده کنند و در افرادی که دارای گرگرفتگی شبانه هستند، مفید می باشد.
- کلونیدین (Catapres، Kapvay، و غیره). کلونیدین، قرص یا پچی که معمولا برای درمان فشار خون بالا استفاده میشود و ممکن است مقداری تسکین دهنده گرگرفتگی نیز باشد.
داروها برای جلوگیری یا درمان پوکی استخوان. پزشکان ممکن است بسته به نیازهای فردی داروهای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان را توصیه کنند. داروهای متعددی در دسترس هستند که به کاهش تراکم استخوان و خطر شکستگی کمک می کنند. پزشک شما ممکن است مکمل های ویتامین D را برای کمک به تقویت استخوان ها تجویز کند.
قبل از تصمیم گیری در مورد هر نوع درمان، با پزشک خود درباره گزینه های پیش رو و خطرات و مزایای مربوط به هر یک صحبت کنید. گزینه های درمانی خود را سالانه بررسی کنید، زیرا ممکن است نیازها و گزینه های درمانی شما تغییر کنند.

زمان یائسگی

چه زمانی واقعا زن یائسگی میشود ؟

هنگامی زن واقعا یائسه محسوب می‌شود که برای 12 ماه قاعد‌گی نداشته باشد (در طی این دوره، اگر زن قصد بارداری نداشته باشد، باید شیوه‌های ضدبارداری را ادامه دهد).

 اگر قاعد‌گی زودتر از حد معمول (پیش از 40 سالگی) متوقف شود، ممکن است پزشک آزمایش خون انجام دهد تا بررسی کند که آیا علت دیگری برای قطع قاعدگی وجود دارد یا نه.


آمادگی برای مراجعه به پزشک


اولین مراجعه شما به احتمال زیاد با پزشک عمومی یا پزشک زنان خواهد بود.
کارهایی که میتوانید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید:
- پیگیری علائم خود. به عنوان مثال، فهرستی از تعداد دفعات گرگرفتگی که تجربه می کنید تهیه کنید و به شدت آنها دقت کنید.
- لیستی از داروها، مکمل های ویتامین و مکمل های گیاهی که مصرف میکنید تهیه کنید. این لیست باید شامل دوزها و چگونگی مصرف آنها نیز باشد.
- در صورت امکان از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید همراه شما باشد. ممکن است در مراجعه خود اطلاعات زیادی کسب کنید و به خاطر سپردن همه آنها ممکن است دشوار باشد.
دفترچه یادداشت با خود همراه داشته باشید. از دفترچه یادداشت برای ثبت اطلاعات مهم در طی مراجعه خود به پزشک استفاده کنید.
لیستی از سوالاتی که از پزشک باید بپرسید آماده کنید. ابتدا سوالات مهم خود را در اولویت قرار دهید. بعضی از پرسش های مهم که می توانید از پزشک بپرسید عبارتند از:
- در صورت نیاز چه نوع آزمایشاتی ممکن است نیاز باشد؟
- چه درمان هایی برای به حداقل رساندن علائم من وجود دارند؟
- آیا می توانم برای از بین بردن علائم خود کاری انجام دهم؟
- چه کارهایی را می توانم برای حفظ سلامتی خود انجام دهم؟
- آیا درمان جایگزینی وجود دارد که بتوانم امتحان کنم؟
- آیا یادداشت یا بروشور چاپ شده ای در این زمینه دارید که بتوانم با خود ببرم؟
- چه وب سایت هایی را در این خصوص توصیه می کنید؟
علاوه بر این، هر زمان که طی مراجعه سؤالی داشتید، تردید نکنید و سوال کنید.
چه سوالاتی انتظار میرود که پزشک از شما بپرسد؟
- آیا هنوز دوره قاعدگی را تجربه میکنید؟
- آخرین دوره قاعدگی شما چه زمانی بوده است؟
- چقدر علائم آزاردهنده را تجربه می کنید؟
- علائم شما چقدر ناراحت کننده هستند؟
- آیا چیزی وجود دارد که علائم شما را بهبود بخشد؟
- آیا چیزی وجود دارد که علائم شما را بدتر کند؟

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

به منظور اقدامات پیشگیرانه سلامت و هرگونه نگرانی پزشکی، به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. در طول و بعد از یائسگی، این مراجعات را ادامه دهید.

مراقبت های پیشگیرانه سلامتی با بالا رفتن سن می توانند شامل آزمون های غربالگری توصیه شده مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و غربالگری تری گلیسرید باشد. پزشک شما ممکن است سایر آزمایشات و معاینات را نیز توصیه کند، مثلا در صورتی که سابقه مشکل تیروئید داشته باشید، آزمایش تیروئید و همچنین معاینات پستان و لگن توصیه میشوند.

 

سفید کردن واژن | لابیاپلاستی | تنگ کردن واژن | تنگ کردن واژن با روش های خانگی | دکتر سیما مظفر جلالی | لابیوپلاستی | تنگ کردن واژن با لیزر

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید.
برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره دکتر مظفر جلالی
خانم دکتر سیما جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی
تخصص خود را دانشگاه تهران (تخصص زنان و زایمان و نازایی) در سال 1398 به پایان رسانید
عضو انجمن جراحان ایران-عضو انجمن جراحان زنان و زایمان ایران-عضو انجمن
جراحی های کم تهاجمی لاپاراسکوبی و نیز عضو انجمن لیزر ایران می باشد
تماس با دکتر
تهران،گیشا،بین خیابان ۱۲و ۱۴،ساختمان پزشکان خاتم،طبقه ۳،واحد1
info@drjalali.net
02188263428
آخرین مطالب