دکتر سیما مظفر جلالی
info@drjalali.net
آدرس ایمیل مدیریت
02188263428
تلفن تماس مطب
9 صبح تا 19 شب
ساعت کاری

پریود یا قاعدگی چیست | نکات مهم دوران پریودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قاعدگی یا پریود سیکل دورانی است که همه زن ها از زمان رسیدن به بلوغ جنسی به صورت ماهانه با آن دست و پنجه نرم میکنند ، قاعدگی فرایندی طبیعی برای خانم ها بوده که البته همراه با درد و خونریزی است . سنی که اکثر زن ها دچار قاعدگی یا پریود میشوند از حدود 12 یا 13 سالگی آغاز شده و این فرایند در هر ماه در تاریخ مشخصی به مدت پنج الی هفت روز طول میکشد ، این فرایند قاعدگی یا همان پریودی هر ماه در زمان مشخص خود اتفاق می افتد ، به همین دلیل است که به آن عادت ماهانه نیز میگویند که البته زمان وقوع آن برای هر شخص متفاوت میباشد .نکته مهم در مورد پریودی این است که این فرایند شما را برای بارداری آماده کرده و چند روز پس از اتمام دوره ی پریودی تخمک گذاری رحم آغاز شده و دوره ی تخمک گذاری رحم نیز تا حدود یک هفته ادامه خواهد داشت . از آنجایی که مباحث و سوالات زیادی در مورد دوره قاعدگی وجود دارد ، این مطلب را آماده کرده ایم تا پرسش ها و ابهامات دوره پریودی را برطرف کرده و شما این دوره ماهانه را با آشنایی کامل بگذرانید . چرا که قاعدگی فرایند بسیار مهمی برای خانم ها بوده و رعیت باید ها و نباید های این دوره الزامی میباشد تا از بروز هرگدونه مشکلی که مربوط به پریودی شود جلوگیری شده و مسائل و مشکلات بوجود آمده را برطرف کنید . در دوران قاعدگی با توجه به تغییرات هورمونی و شرایطی که دارید برخی کارها را نباید انجام بدهید, اینجوری وضعیت روحی و جسمی بهتری خواهید داشت. در ادامه به بررسی کامل ممنوعیت های دوره ی قاعدگی خواهیم پرداخت.

پریود ، قاعدگی چیست | عادت ماهانه در زنان چیست؟

پریود به جاری شدن خون از پوشش داخلی رحم گفته می شود که به صورت ماهانه در خانم ها صورت می گیرد. در این سیکل بدن خانم ها تغییراتی می کند تا هر ماه برای بارداری آمادگی داشته باشد.دختران از سن 12 سالگی به بعد پریودی را تجربه خواهند کرد و هر ماه سیکل قاعدگی با آن ها همراه است. اما این بدین معنی نیست که همه دختران در سن 12 سالگی دچار این عارضه می شوند. یک دختر بین سن 8 تا 16 سالگی ممکن است پریود شود. این سن به طور دقیق قابل پیش بینی نیست ولی معمولا تابع خانوادگی دارد و هر سنی که مادر در آن پریود شدن را تجربه کرده، فرزند نیز احتمالا در همان زمان پریود می شود. به عبارت دیگر به ریزش دوره‌ای دیوارهٔ رحم که همراه با خونریزی است، قاعدگی، پریود یا عادت ماهانه گفته می‌شود. طول مدت خونریزی، میزان خونریزی، فاصلهٔ بین خونریزی‌ها و سایر خصوصیات قاعدگی از شاخص‌های مهم سلامت زنان است. این مطلب به شما کمک می‌کند تا همه چیز را در مورد دوران قاعدگی،‌ بهتر و دقیق‌تر بشناسید.باورهای نادرست دربارهٔ قاعدگی در برخی فرهنگ‌ها باعث می‌شود که صحبت دربارهٔ عادت ماهانه شرم تلقی شود و در نتیجه دختران در این مورد حرف نزنند. ناآگاهی از روند قاعدگی گاهی در دختران ما باعث می‌شود که آنها مسائل بهداشتی را انجام ندهند و دچار بیماری‌های تناسلی شوند

خونریزی در دوران قاعدگی چیست و شامل چه موادی است

خونریزی در دوران قاعدگی

ترشحات قاعدگی شامل مقداری خون روشن شریانی، موکوس دهانهٔ رحم، ترشحات واژن و بافت دیوارهٔ رحم است. به همین دلیل، رنگ ترکیب ترشحات قاعدگی کمی تیره‌تر از رنگ خون است. در واقع، برخلاف تصور عامه که خون قاعدگی را خونی کثیف می‌دانند، بیشتر خون قاعدگی، خون شریانی یا خون تمیز و حاوی اکسیژن است. در اوایل یا اواخر خونریزی ممکن است که رنگ خون قهوه‌ای تیره باشد و این هم به دلیل فعالیت آنزیم‌های خاص و پدیده‌ای طبیعی است.در طول سیکل قاعدگی، هورمون ها به بالغ شدن تخمک ها در تخمدان کمک می کنند. هنگامیکه تخمک بالغ شد، به معنی این است که برای بارور شدن به وسیله اسپرم ها آماده است. این هورمون ها، همچنین دیواره رحم را ضخیم و اسفنجی می کنند. بنابراین اگر تخمک بارور شد، بهترین جا را برای فرود و شروع کردن بارداری را دارد. این دیواره مانند هر چیز دیگری در داخل بدنتان، از بافت و خون تشکیل شده است و مواد مغذی بسیاری برای کمک به رشد بارداری را دارد.

خونریزی به چه میزان و چند روز طول میکشد؟

مدت خونریزی همیشه ثابت نبوده و در حال تغییر است. بعضی دختر ها بین 2 تا 3 روز خونریزی دارند و برای برخی بین 5 تا 7 روز می باشد. پریود دردناک در خانم ها بسیار شایع می باشد بیش از نیمی از خانم ها در هنگام پریودی دارای درد بسیار زیادی هستند و حدود یک سوم این افراد نمی توانند 1 تا 3 روز فعالیت روزانه خود را انجام دهند.از دلایل درد در دوره ی قاعدگی می توان به اندومتریوز، فیبروئید و زخم واژینال اشاره کرد. اندومتریوز شرایطی می باشد که بافت خارجی به همراه خون در لوله فالوپ، تخمدان و پایین شکم شروع به رشد کرده و این بافت های رشد کرده طی هر چرخه به همراه پریودی خراب می شود. ولی به دلیل این که راهی به سمت بیرون پیدا نمی کند، در قسمت لگن فرد درد  ایحاد می کند. درد معمولا در زیر شکم یا کمر ظاهر می شود و شدت آن زیاد و کم می شود بدین صورت که در روز اول این درد بسیار زیاد و در روز های بعد شدت این درد کاهش می یابد. این درد در دختران جوان بیشتر بوده و پس از ازدواج و زایمان به طور چشمگیری کاهش میابد.

خونریزی غیرعادی رحمی یا AUB معمولا به دلیل به هم خوردن تعادلات هورمونی در خارج از دوره قاعدگی برای 25% از بانوان به وجود می آید. این مشکل بیشتر خانم های نوجوان، جوان و خانم هایی که نزدیک به سن یائسگی هستند را درگیر میکند. از آنجایی که این خونریزی ها به دلیل بهم ریختگی تعادلات هورمونی اتفاق می افتد، پس یک بیماری خود محدود شونده به حساب می آید، یعنی ممکن است بدون اینکه به درمان خاصی نیاز داشته باشید، بهبود بیابید. اما اگر احساس غش و ضعف، گیجی، افت فشارخون و رنگ پریدگی داشتید یا اینکه پد بهداشتی که استفاده کردید، از شدت خونریزی هر ساعت کاملا آغشته به خون می شود، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

کاهش درد در دوران پریودی

کاهش درد در دوران پریودی

دوران پریودی برای اکثر خانم ها همراه با درد بوده ، روش هایی وجود دارد که با انجام آنها میتوانید درد در دوران قاعدگی را کاهش دهید در زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم

 1. از ماساژ شکم، پهلو و کمر برای کاهش درد در دوره ی پریودی استفاده کنید
 2. با استفاده از آب و حوله گرم درد قاعدگی را کاهش دهید
 3. مصرف زنجبیل
 4. پرهیز از غذاهایی با طبع سرد
 5. پیاده روی نیز میتواند برای کاهش درد پریودی مناسب باشد
 6. برای کاهش درد پریدی از غذاهای سنگین پرهیز کنید
 7. مصرف دمنوش هایی چون گل گاوزبان، آویشن، چای سبز، بابونه و…
 8. خم شدن روی آرنج و زانو ها

رابطه جنسی هنگام پریودی | نزدیکی در دوران قاعدگی

رابطه جنسی هنگام پریودی

از آنجایی که پریودی حدود 7 تا 10 روز از ماه را شامل میشود موارد زیادی وجود دارد که خواستار رابطه در این دوره میشوند سوالات زیادی در این باره که " آیا در دوره ی پریودی میتوان رابطه جنسی برقرار کرد یا خیر؟ " وجود دارد در این باره باید گفت که از نظر علمی در گذشته باور بر این بودند که داشتن رابطهٔ جنسی هنگام قاعدگی، ریسک عارضهٔ آندومتریوز و عفونت را بالا می‌برد. هنوز هم بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که از نزدیکی در زمان قاعدگی پرهیز شود، چون برخی مطالعات نشان می‌دهند امکان انتقال عوامل عفونی میکروبی یا ویروسی مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا، ویروس اچ‌آی‌وی و ویروس تبخال در زمان قاعدگی افزایش می‌یابد.اما از آنجا که مطالعات جدیدتر رابطهٔ معنادار و قطعی بین نزدیکی حین قاعدگی و آندومتروز و عفونت پیدا نکردند، امروزه در صورت آمادگی ذهنی شریک‌های جنسی و رعایت نکات بهداشتی، منعی برای رابطهٔ جنسی هنگام قاعدگی وجود ندارد. همچنین از سوی دیگر گفته می‌شود که انقباضات ماهیچه‌ای هنگام نزدیکی و ارگاسم زنان می‌تواند به کاهش دردهای قاعدگی کمک کند.همچنین، اگرچه احتمال بارداری در زمان قاعدگی پایین است، ولی این امکان وجود دارد که برخی زنان در طول پریودشان باردار شوند، اما باید یک چرخۀ قاعدگی بسیار کوتاه یا معمولاً پریودهای طولانی داشته باشند تا این اتفاق بیفتد.

قاعدگی نا منظم | دیر شدن زمان پریودی

بعضی خانم ها دارای قاعدگی نامنظمی هستند که علت آن نیز می تواند استرس، رژِم غذایی بد، ورزش، مصرف الکی، قرص ضد بارداری، سندروم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی و مصرف بعضی دارو ها باشد. هنگامی که خونریزی زیاد و طولانی تر از حد معمول باشد، عواملی مثل کم خونی فرد و یا عدم تعادل هورمون، کیست، دارو های رقیق کننده خون، تورم گردنه رحم و … می تواند در خونریزی زیاد پریودی تاثیر بگذارد.

قاعدگی از چه سنی شروع میشود و تا چه سنی ادامه دارد

اولین تجربهٔ قاعدگی یا پریود معمولاً بین هشت تا ۱۶ سالگی اتفاق می‌افتد. عوامل مختلفی از جمله نژاد، شرایط زندگی، نوع تغذیه، منطقهٔ جغرافیایی محل رشد، وضعیت بهداشت و عوامل روحی در زمان شروع دوران قاعدگی مؤثر است. بر اساس مطالعات موجود، زندگی در مناطق شهری، اضافه وزن، زندگی در نزدیکی خط استوا، سن قاعدگی را پایین‌تر می‌آورد. مدت زمان خونریزی قاعدگی معمولاً سه تا پنج روز است، اما بین دو تا هشت روز می‌تواند متغیر باشد. هر سیکل یا چرخهٔ قاعدگی که از اولین روز قاعدگی تا اولین روز خونریزی دورهٔ بعد محاسبه می‌شود، به طور متوسط ۲۸ روز طول می‌کشد و به‌طورکلی، سیکل قاعدگی طبیعی زنان بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است.همچنین عوامل زیادی موجب تغییر زمان قاعدگی می‌شود که شایع‌ترین آنها بارداری است. اما ورزش سنگین، رژیم‌های غذایی، کاهش وزن زیاد، مسافرت، استرس روحی و جسمی، کیست‌های تخمدان، بلوغ زودرس، فیبروم‌های رحم و سرطان می‌تواند این زمان را دچار تغییراتی کند.

فرهنگ قاعدگی

یکی از نهاد‌های فعال مربوط به سلامت در جهان که در زمینهٔ آموزش و امنیت کودکان، به ویژه دختربچه‌ها فعالیت می‌کند معتقد است که مطرح نشدن موضوعات مربوط به سلامت بدن دختران مثل دوران قاعدگی یا پریود در مدرسه می‌تواند زیان‌بخش و مضر باشد. در تحقیقی که این نهاد انجام داد، از هزار دختر ۱۴ تا ۲۱ ساله تقریباً نیمی گفتند که پریود باعث شرمساری آنهاست و فقط یک چهارم آنها راحت بودند که دربارهٔ پریود در کلاس درس یا با دوستان خود صحبت کنند. علاوه بر این، تحقیق این نهاد نشان داد که از هر هفت دختر، یک نفر وقتی اولین بار پریود شده، در واقع نمی‌دانسته که در بدنش چه اتفاقی افتاده است. به گفتهٔ این نهاد، پریود هنوز یک تابو و مایهٔ شرمساری است و به دخترها و پسرها به اندازهٔ کافی در مدرسه آموزش داده نمی‌شود. این نهاد پیشنهاد کرد که هم به دختران هم به پسران بعد از دوران ابتدایی دربارهٔ دوران قاعدگی و پریود آموزش داده شود.سلامت خانواده در گرو سلامت مادران فرداست و آموزش صحیح به افراد جامعه، مخصوصاً دختران در سن بلوغ، میزان آگاهی در مورد قاعدگی را افزایش خواهد داد. پنهان کردن قاعدگی، ایجاد حس شرمساری، کناره گرفتن از جامعه هنگام قاعدگی، به کار بردن لغات منفی در مورد قاعدگی، نداشتن درک صحیح از این فرایند کاملاً طبیعی و هر چیزی که ذره‌ای از طبیعی فرض شدن قاعدگی کم کند باید توسط افراد آگاه و قاعدتاً خود ما اصلاح شود. بنابراین، به دخترانمان در مورد این روند طبیعی اطلاعات کافی بدهیم و به آنها بیاموزیم که بهداشت و خودمراقبتی در این دوران را رعایت کنند تا شاهد روزی باشیم که باورهای غلط و آموخته‌های اشتباه در مورد روزهای طبیعی پریود و قاعدگی تبدیل به شناخت و آگاهی درست و صحیح شود.

اولین پریود در چه سنی و چگونه اتفاق می افتد

در بعضی از مراحل دوران بلوغ، خون از واژنتان بیرون می آید و این هنگامیکه است که شما برای اولین بار پریود شده اید.اکثر مردم اولین پریودی را در حدود 14 – 12 سالگی تجربه می کنند، اما برخی از مردم دیر و یا زود تر اولین پریود را تجربه می کنند. تقریبا هیچ راهی برای پیش بینی دقیق زمان اولین پریود وجود ندارد، اما ممکن علائم سندروم پیش از قاعدگی را چند روز پیش از اینکه پریود شوید، تجربه کنید.اگر تا 16سالگی پریود نشدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 

قاعدگی و بارداری | در چه دوره ای از پریودی میتوان باردار شد

بالاترین شانس بارداری در روزهای منتهی به تخمک گذاری (هنگامیکه تخمدان، تخمک ها را آزاد می کند.) رخ می دهد. به این روزها، روزهای باروری می گویند. تخمک گذاری معمولا 14 روز قبل از اینکه پریودی شروع شود، اتفاق می افتد اما بدن همه بانوان با هم متفاوت است و این مقدار ممکن است تغییر کند. مممکن است زودتر یا دیرتر تخمک گذاری داشته باشید و این زمان، به طول سیکل قاعدگی نیز بستگی دارد. بسیاری از بانوان سیکل قاعدگی و سایر نشانه های تخمک گذاری در سیکل قاعدگی را دنبال می کنند تا بتوانند راحت تر زمان تخمک گذاری را تشخیص دهند. که به این کار خود آگاهی باروری می گویند.برخی از مردم سیکل قاعدگی بسیار منظمی دارند و برخی دیگر هر ماه، سیکل قاعدگی متفاوتی نسبت به ماه دیگر دارند. پریودی نامنظم برای بانوان جوان بسیار طبیعی است. اگر پریودتان نامنظم باشد، پیش بینی زمان تخمک گذاری، کار سختی است. (حتی اگر نشانه های سیکل قاعدگی را به دقت دنبال کرده باشید) برای بارداری سریع با توجه به سیکل قاعدگی نامنظم، اینجا کلیک کنید.

باید ها و نباید های دوران قاعدگی

حتما می دانید که در دوران عادات ماهانه به دلیل تغییرات هورمونی، بدن دچار دگرگونی هایی می شود. اگر چه شما میتوانید تمام کارهایی را که در روزهای عادی انجام می دهید، در دوران قاعدگی نیز بکنید اما اگر می خواهید سختی این دوران کاهش یابد، به توصیه های این بخش مقاله توجه کنید.

 • در دوره ی پریودی غذاهایی که حاوی قندهای تصفیه شده هستند پتانسیل افزایش شدید قند خون در جریان خون را دارند بنابراین مصرف کیک, شیرینی, غلات صبحانه, پاستا, نان سفید و آرد سفید را محدود کنید.
 • دوران قاعدگی وعده های غذایی کوچکی در طول روز داشته باشید
 • برای جلوگیری از حفظ آب و باد کردگی و نفخ مصرف سدیم کمتری در دوره قاعدگی داشته باشید
 • زمانی که میل به غذاهای شکری دارید, به جای آن سبزیجات بخورید, زیرا پتانسیل حفظ انرژیتان را دارد.
 • از غذاهای ناسالم, خشکبار نمکی و چیپس سیب زمینی نیز دوری کنید.
 • ورزش سنگین هنگام پریودی انجام ندهید
 • قهوه زیاد مصرف نکنید چون مصرف بیش از حد کافیین باعث افزایش درد می شود.
 • دوره ی پریودی الکل مصرف نکنید
 • فیلم های احساسی تماشا نکنید
 • از حمل اشیای سنگین در دوران قاعدگی خودداری کنید.
 • از نوشیدن آب سرد و خوردن بستنی خودداری کنید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره دکتر مظفر جلالی
خانم دکتر سیما جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی
تخصص خود را دانشگاه تهران (تخصص زنان و زایمان و نازایی) در سال 1398 به پایان رسانید
عضو انجمن جراحان ایران-عضو انجمن جراحان زنان و زایمان ایران-عضو انجمن
جراحی های کم تهاجمی لاپاراسکوبی و نیز عضو انجمن لیزر ایران می باشد
تماس با دکتر
تهران،گیشا،بین خیابان ۱۲و ۱۴،ساختمان پزشکان خاتم،طبقه ۳،واحد1
info@drjalali.net
02188263428
آخرین مطالب