دکتر سیما مظفر جلالی
info@drjalali.net
آدرس ایمیل مدیریت
02188263428
تلفن تماس مطب
9 صبح تا 19 شب
ساعت کاری

نشانه های تخمک گذاری در زنان

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تخمک گذاری یک فرایند ماهانه است که طی آن تخمدان ها تخمک آزاد می کنند. پس از این، تخمک سفری را به سمت لوله های فالوپ آغاز می کند و ممکن است توسط اسپرم ها بارور شود یا نشود. اینکه پس از این فرایند چه اتفاقی می افتد، کاملا به این نکته بستگی دارد که تخمک به وسیله اسپرم، بارور می شود یا خیر. آگاهی از علائم تخمک‌گذاری این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید زمان تخمک‌ گذاری خودتان را دقیق‌تر مشخص‌ کنید و با برنامه‌ریزی دقیق و انجام نزدیکی جنسی در وقت مناسب، احتمال باردار شدن خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید. در این مطلب روش‌هایی ارائه شده است که به کمک آنها می‌توانید ​​زمان دقیق تخمک‌گذاری را تعیین کنید. علائم تخمک گذاری که به شناسایی زمان باروری کمک می کنند با توجه به علائم تخمک گذاری نسبت به این نشانه های تخمک گذاری عادت کنید. نشانه ها حاکی از آن است که تشخیص نشانه ها مشکل است. زمانی که بدانید به دنبال چه چیزی می گردید، شگفت زده خواهید شد که چقدر آسان خواهد بود.تخمک گذاری زمانی است که یک تخمک از تخمدان آزاد می شود. بهترین راه پیشبینی دوران باروری، استفاده از مشخصات سیکل قاعدگیتان است. با استفاده از سه عدد طول دوره قاعدگی، مدت زمان قاعدگی و آخرین دوره قاعدگیتان می توانید این دوران را مشخص کنید و یکی دیگر از دقیق‌ترین روش‌ها برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری، سنجش سطح هورمون با استفاده از کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری است.

وقتی تخمک آزاد می شود، شما می توانید اسپرم را در لوله های فالوپ وارد کنید تا آن تخمک را بارور کند به عبارت دیگر، به طور ایده آل، روابط جنسی باید قبل از زمان تخمک گذاری رخ دهد تا شانس ادراک شما را افزایش دهد.
شما در روزهایی که تخمک گذاری دارید، بارور می شوید. اگر در این زمان می توانید رابطه جنسی داشته باشید، احتمال حامله شدن این چرخه به طور قابل ملاحظه ای بالا خواهد رفت.

در چه زمانی بیش تر زنان تخمک گذاری می کنند؟

به طور متوسط، یک زن با چرخه های منظم ممکن است زمانی بین روزهای 11 تا 21 روز از این چرخه تخمک گذاری کند. (روز 1 روزی است که شما پریود می شوید) به این معنی است که بارورترین روزهای یک زن، روزی بین روزه ای 8 و 21 روز خواهد بود.

اگر چرخه های شما در سمت کوتاه تری هستند، احتمال بیشتری دارد که به روز 11 نزدیک تر شوید.

اگر چرخه های قاعدگی بیشتری داشته باشید، تخمک گذاری ممکن است به روز 21 نزدیک تر شود. اما کلا "زمانی" بین روزهای 11 تا 21 است!
شما می توانید هر روز دیگری بین روز 8 و روز 21 رابطه جنسی داشته باشید. یا می توانید به دنبال علائم تخمک گذاری باشید و هر زمان که علائم باروری را تشخیص دادید، رابطه جنسی داشته باشید.
همچنین می توانید هر ماه سعی کنید چرخه های خود را پی گیری کنید تا زمانی که تخمک گذاری برای خودتان را مشخص کنید.
 برخی نشانه های تخمک گذاری نشان می دهند که تخمک گذاری در حال نزدیک شدن است. این به شما این امکان را می دهد تا برای بارداری رابطه جنسی داشته باشید.

معرفی چند نشانه تخمک گذاری در زنان

معرفی چند نشانه تخمک گذاری در زنان

نشانه تخمک گذاری در زنان به شرح ذیل است:

• بالا رفتن ترشحات واژن نشانه تخمک گذاری

یک نشانه تخمک گذاری در زنان این است که در زمان تخمک گذاری ترشحات واژن آن ها افزایش می یابد و بدین صورت احساس رطوبت بیشتر در اواسط دوران قاعدگی در بسیاری از زنان رخ خواهد داد. در این مواقع می توانید برای خشک ماندن واژن از پدهای بهداشتی کوچک استفاده کنید.

• جلو آمدن دهانه رحم یکی از نشانه تخمک گذاری است

یک نشانه تخمک گذاری در زنان این است که در زمان تخمک گذاری دهانه رحم نرم تر و باز تر خواهد شد تا عبور اسپرم به راحتی صورت بگیرد که در مواقع دیگر این طور نیست و خواهید دید که دهانه رحم سخت تر است.

• ایجاد درد یک طرفه در زمان تخمک گذاری

قبل یا همزمان با شروع تخمک گذاری دردی در تخمدان های خانم ایجاد می شود که در برخی خانم ها کم و در برخی شدید است. وجود درد نشانه تخمک گذاری در زنان است که یعنی بدنتان تخمک گذاری انجام می دهد البته ممکن است همه خانم ها این درد را احساس نکنند.

• تغییر دمای پایه بدن در زمان نشانه تخمک گذاری

یک نشانه تخمک گذاری در زنان تغییر دمای بدن است. اگر متوجه این شدید که دمای بدنتان پایین است و به طور ناگهانی بالا می رود نشانه تخمک گذاری است. اگر با این روش بخواهید زمان تخمک گذاری خود را تشخیص دهید باید دمای بدنتان را روزانه اندازه بگیرید.

• یکی از نشانه تخمک گذاری اندازه گیری مقدار LH

تست هایی برای پیش بینی زمان تخمک گذاری وجود دارد که برای انجام آن باید با صرف مقداری هزینه کیت اندازه گیری را تهیه نمایید. با این کیت می توانید میزان LH ادرار را اندازه گیری کنید. اگر جزء آن دسته خانم هایی هستید که پریود نامنظم دارید و سایر علائم را ندارید استفاده از این کیت برای تشخیص زمان تخمک گذاری می تواند مفید باشد.

• تقویت حس بویایی از علائم تخمک گذاری

اگر قبل از قاعدگی هرگونه تغییری در حس بویایی را تجربه کردید، می تواند نشانه ای از این فرایند باشد.

• تخمک گذاری و حساسیت و درد سینه ها

تغییرات هورمونی قبل و هنگام تخمک گذاری می تواند به درد سینه ها و حساسیت نوک سینه ها منجر شود.

• دردهای لگنی و شکمی تزی از علائم تخمک گذاری

اگر درد خفیفی را در قسمت زیر شکمی داشتید، می تواند نشانه ای از تخمک گذاری باشد. توجه داشته باشید که این دلدرد را همزمان در دو طرف حس نخواهید کرد. همچنین همیشه فقط در یک طرف، این درد نخواهید داشت و در دوره های مختلف ناحیه آن تغییر خواهد کرد.

این درد را ممکن است برای چند دقبقه یا حتی چند ساعت، تجربه کنید. همچنین ممکن است مقداری لکه بینی یا وجود ترشحات را به طور تکی یا همزمان، در زمان تخمک گذاری تجربه کنید. پزشکان معتقدند که در دردهایی که با قرص های ضد التهاب بهبود می یابند، جای نگرانی نیست اما اگر این درد ها شدید بودند و پس از فرایند درمان نیز بهبود نیافتند، باید به پزشک مراجعه کنید.

• تفییرات میل جنسی نشانه تخمک گذاری در زنان است

در زمان تخمک گذاری، میل جنسی افزایش پیدا می کند. اما این عامل، به شرایط بیرونی نیز کاملا بستگی دارد. شرایطی مانند استرس و حس مسئولیت شدید می تواند بر میل جنسی تاثیر بگذارند.

• نمودار سیکل قاعدگی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در زنان

نمودار سیکل قاعدگی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در زنان

یکی از راه های دیگری که می توانید زمان تخمک گذاری بعد از پریود را تشخیص دهید، کشیدن نمودار سیکل قاعدگی برای چند سیکل پشت سر هم است. با ثبت روزهایی که پریود شروع و به پایان می رسد، می توانید طول سیکل قاعدگیتان را به دست آورید. (که در اکثر بانوان میانگین آن 28 روز است.) اگر طبق زمان پیشبینیتان، هر ماه پریود می شوید، پس تخمک گذاری نیز به همان روال اتفاق می افتد، یعنی 2 هفته قبل از فرو ریختن دیواره رحم یا همان پریودی، این فرایند رخ می دهد.

• تشخیص تخمک گذاری با استفاده از کیت

کیت با اندازه گیری سطح هورمون های موجود در ادرار می تواند تشخیص دهد که آیا زمان تخمک گذاری فرا رسیده است یا خیر.

اختلالات تخمک گذاری

اختلالات تخمک گذاری

اختلالات تخمک گذاری | سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندروم تخمدان پلی کیستیک شرایطی است که در آن بدن زنان سطوح بالایی از هورمون اندروژن را تولید می کند. این هورمون یک هورمون مردانه است. به دلیل بالا بودن سطح اندروژن، بدن دچار عدم تعادل هورمونی می شود، که سبب تاخیر در تخمک گذاری و در بعضی شرایط، توقف کامل آن می شود.

زنانی که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند، با عدم تعادل انسولین نیز مواجه می شوند، چرا که هورمون انسولین در بدنشان از خود مقاومت نشان می دهد که این مشکل یکی از علائم رایج سندروم تخمدان پلی کیستیک است.

مشکلات هیپوتالاموس ناشی از اختلالات تخمک گذاری

این یک مشکل رایج است و در بانوانی که درصد چربی کمی در بدنشان دارند رخ می دهد که در نهایت سبب کم خونی هیپوتالامیک می شود. کاهش ذخائر چربی بدن می تواند به دلیل اختلالات تغذیه ای یا فعالیت ورزشی سنگین باشد که در ورزشکان حرفه ای رخ می دهد.

نارسایی زود رس تخمدان یکی از اختلالات تخمک گذاری

این اختلال به دلیل نارسایی تخمدان قبل از 40 سالگی، به دلیل کمبود تخمک در تخمدان رخ می دهد. کمبود تخمک با عدم توانایی تولید استروژن همراه است. بنابراین اگر برای چند ماه متوالی چند پریود را جا انداخته اید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و چکاپ دهید.

اختلالات تخمک گذاری و هایپرپرولاکتینمی یا پرولاکتین بیش از حد

به طور معمول، سطح هورمون پرولاکتین در زمان بارداری و شیر دهی بالاتر است. این سطح بالا از هورمون پرولاکتین، می تواند به دلیل کاهش هورمون استروژن در سیکل قاعدگی اختلال ایجاد کند و منجر به ناباروری شود. هایپرپرولاکتینمی به دلایل مختلفی مانند کم کاری غده تیروئید و قاعدگی نا منظم، می تواند رخ دهد و در نهایت می تواند موجب تاخیر در تخمک گذاری و تبع آن تاخیر در قاعدگی شود.

نفخ شدید هنگام تخمک گذاری | دلایل، علائم و درمان

آیا یکی از علائم این دوران، نفخ است؟ بله ممکن است و بسیار نیز ناخوشایند است. در این قسمت از مقاله به تفصیل در رابطه با این موضوع صحبت می کنیم.
تخمک گذاری ممکن است علائم مختلف زیادی مانند قوی شود احساس، افزایش انرژی، افزایش میل جنسی و سطح بالایی از حس خوب و خوشبینی داشته باشد. اما برای برخی از زنان ممکن است برخی علائم ناخوشایندی را نیز در پی داشته باشد. این علائم عبارتند از: نفخ، سفتی سینه ها و درد یک طرفه شکم.
نفخ تخمک گذاری ممکن است به دلیل افزایش سطح هورمون های استروژن قبل از افزایش هورمون های LH باشد. افزایش سطح هورمون های LH تنها قبل از تخمک گذاری رخ می دهد.
این تغییرات سطح هورمون ها ممکن است منجر به نگهداری آب بدن شود که در نهایت باعث نفخ می شود که ممکن است مقداری با نفخ پریودی، متفاوت باشد. این نفخ پس از دو روز بهبود می یابد. اگر این نفخ بیشتر از چند روز ادامه یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید. نفخ در وسط سیکل ممکن است بنا بر دلایلی مانند اندومتریوز، کیست تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک رخ دهد.

آیا تخمک گذاری، نفخ را به وجود می آورد؟

بنا بر تحقیقات صورت گرقته، نفخ یکی از علائم شایع تخمک گذاری است و معمولا در روزهای 11 تا 14م سیکل قاعدگی رخ می دهد و ممکن از چنین ساعت تا دو روز ادامه پیدا کند.
در برخی از زنان نیز تخمک گذاری ممکن است منجر به درد یک طرفه شکم شود که این درد نیز ممکن است از چند دقیقه تا دو روز ادامه پیدا کند و با ترشحات واژن یا خونریزی همراه باشد.

دلایل نفخ دوران تخمک گذاری

اولین دلیل نفخ دوران تخمک گذاری، تغییرات هورمونی هنگام و بعد از تخمک گذاری است.
این تغیرات هورمونی، مشکلات گوارشی مختلفی را به وجود می آورند. به دلیل سطح بالای هورمون استروژن، بدنتان ممکن است آب را نگه دارد که در نهایت به نفخ منجر می شود.

افزایش وزن و نفخ تخمک گذاری

افزایش وزن و نفخ تخمک گذاری

در این زمان ممکن است به دلیل سفت شدن سینه ها و نفخ، مقداری افزایش وزن داشته باشید. این افزایش وزن به دلیل نگهداری آب  در بدن است که  در پاسخ به تغییرات هورمونی اتفاق می افتد.
همچنین ممکن است در این زمان، ویار را نیز تجربه کنید. ممکن است به غذاهایی که نمک زیادی دارند مانند چیپس، پنیر، و سایر فرآورده های غذایی ویار پیدا کنید. خوردن مقدار زیادی از این غذاها باعث افزایش نگه داشتن آب در بدن می‌شود که در نهایت منجر به نفخ و افزایش وزن در دوران تخمک گذاری میشود.

نفخ تخمک‌گذاری و نفخ قبل از پریود

راحت ترین راه برای تشخیص نفخ تخمک گذاری و نفخ قبل از پریود این است که سیکل خود را دنبال کنید. نفخ تخمک گذاری معمولاً در اواسط سیکل و در روزهای 11 تا 14م آن رخ می دهد.  نفخ قبل از پریود یا همان نفخ سندروم پیش از قاعدگی پس از تخمک گذاری شروع می شود.  این نفخ یک هفته قبل از اینکه قاعدگی شروع شود آغاز شده و ممکن است تا یک هفته پس از آن نیز ادامه پیدا کند.
علاوه بر نفخ، سایر علائم سندروم پیش از قاعدگی عبارتند از:
•    سفتی و تورم سینه ها
•    اسهال یا یبوست قبل از پریودی
•    دل درد
•    ضعف
•    سردرد
•    تغییر خلق و خو
•    عصبانیت
•    سرگیجه

چگونه می توان نفخ شدید قبل از تخمک گذاری را مدیریت کرد؟

  • در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
  • مصرف نمک را رژیم غذایی خود محدود کنید. مصرف غذاهای فرآوری شده و فست فودی را نیز تا حد امکان محدود کنید.
  • در هنگام نفخ از مصرف غذاها و میوه هایی مانند گندم، پیاز، بروکلی، سیر، کاهو، سیب، لوبیا و هندوانه بپرهیزید.
  • مصرف مکمل های منیزیم نیز در بهبود نفخ بسیار کمک کننده هستند. هر چند که قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید.
  • انجام منظم فعالیت هایی مانند ایروبیک در طول سیکل قاعدگی به کاهش نفخ نیز کمک می کند.
  • تکنیک های ریلکسیشن نیز مانند یوگا و مدیتیشن در کاهش تخمک گذاری موثر هستند.

چک کردن دهانه رحم برای تشخیص تخمک گذاری

چک کردن دهانه رحم هنگام تخمک گذاری می تواند اطلاعات مناسبی را در رابطه با زمان تخمک گذاری در اختیارتان قرار دهد. این نکته هنگامی حائز اهمیت می شود که قصد بارداری دارید و در رابطه با علائم تخمک گذاری تردید دارید. این علائم می‌تواند مانند تغییرات در مخاط رحمی و دمای پایه بدن باشد.

در زمان تخمک گذاری رحم بالاتر رفته، نرم تر، خیس تر و بازتر می شود. پس از تخمک گذاری دهانه رحم پایین تر آمده و به دنبال آن سفت تر، خشک تر و بسته تر می شود.

ممکن است این علائم ساده به نظر برسد اما بسیاری از بانوان، تاکنون رحمشان را لمس نکرده اند و  به همین دلیل مطمئن نیستند که  دهانه رحمشان چه شکلی بوده است و اکنون چه شکلی است.( به عنوان مثال نمی‌دانند که رحم نرم تر و یا سفت تر به چه معنا است)

دهانه رحم چه شکلی است؟

دهانه رحم باریک و استوانه ای شکل است که واژن و خود رحم را به یکدیگر متصل می کند که طول آن در حدود ۴ سانتی متر است.

دهانه رحم چه کار می کند؟

دهانه رحم مخاطی را آزاد می کند که به منتقل کردن اسپرم ها از واژن به رحم کمک می کند (هنگام برقراری رابطه در داخل واژن ترشح می شود) سپس در داخل رحم یکی از اسپرم ها تخمک بالغ را بارور میکند؛ البته این در حالی است که شما تخمک گذاری  راانجام داده باشید. اگر تخمک گذاری انجام نداده باشید، مخاط رحمی ضخیم شده و به عنوان یک مانع عمل می کند و اجازه نمی دهد که اسپرم ها داخل رحم شوند.

چرا باید دهانه رحم را هنگام تخمک گذاری چک کرد؟

چک کردن جایگاه دهانه رحم در زمان تخمک گذاری به خصوص هنگامی که قصد بارداری دارید، بسیار مهم است. با کمک دنبال کردن تغییرات دهانه رحم می توانید زمان تخمک گذاری را تشخیص دهید.
تغییرات دهانه رحم در مواقعی از سیکل قاعدگی، زایمان و حتی بارداری رخ میدهد. دهانه رحم هنگام وضع حمل نازکتر، کوتاه ترو بزرگتر می شود. در اوایل بارداری جایگاه رحم بلند تر و نرم تر بوده و تا ۱۰ سانتی متر بزرگتر می شود و تا زمان زایمان به طور کامل نازک  می شود.

چگونه دهانه رحم را می توان در منزل چک کرد؟ راهنمای مرحله به مرحله

چک کردن جایگاه رحم یکی از راه هایی است که می توانید با سیکل قاعدگیتان آشنا شوید. این کار به شما کمک می کند تا زمان تخمک گذاری را در طول چرخه قاعدگی تشخیص دهید.

مرحله اول تشخیص تخمک گذاری در منزل

ممکن است به مقداری تمرین برای تشخیص جایگاه دهانه رحم نیاز داشته باشید. این کار را باید پس از حمام انجام دهید.

مرحله دوم تشخیص تخمک گذاری در منزل

مطمئن شوید که قبل از انجام این کار، دست هایتان را با آب و صابون به خوبی شسته اید. برای جلوگیری از بروز هر گونه عفونت در داخل اندام های تولید مثل و تناسلی این کار بسیار مهم است. اگر از هر گونه عفونت های واژینال مانند عفونت قارچی رنج می برید، باید صبر کنید تا این عفونت بهبود یابد و سپس این کار را انجام دهید.

مرحله سوم تشخیص تخمک گذاری در منزل

ناخن های تان را کوتاه کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که اگر انگشت خود را وارد رحم کنید آسیبی به اندامهای تناسلی وارد نشود.

مرحله چهارم تشخیص تخمک گذاری در منزل

حالتی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی دهانه رحم را لمس کنید. ممکن است بخواهید روی توالت فرنگی بشینید، یا حالت اسکات بگیرید یا اینکه یکی از پاهای تان را روی توالت فرنگی بگذارید و ایستاده این کار را انجام دهید.

مرحله پنجم تشخیص تخمک گذاری در منزل

انگشت وسط یا اشاره را (بلندترین انگشت) داخل واژن ببرید و تا جایی که بتوانید دهانه رحم را لمس کنید؛ آن را به داخل فرو کنید.
نکته مهم اینجا است که بدانید دهانه رحم چه شکلی است. این قسمت در انتهای واژن قرار گرفته و استوانه ای شکل است. با حرکت های دورانی می توانید دهانه رحم را تشخیص دهید و همچنین می توانید حفره های کوچک را ( ورودی رحم) در قسمت های میانی دهانه رحم تشخیص دهید.

مرحله ششم تشخیص تخمک گذاری در منزل

مراحل زیر را دنبال کنید:

جایگاه دهانه رحم در داخل واژن چگونه است؟

هنگامی که دهانه رحم در جایگاه پایین تری قرار دارد، چنانچه انگشتتان را تا بند اول فرو کنید، ممکن است آن را تشخیص دهید. هنگامی که دهانه رحم در جایگاه بالاتری قرار دارد، تقریبا انگشت را باید تا بعد از بند دوم، داخل واژن کنید تا بتوانید دهانه رحم را تشخیص دهید. یا حتی ممکن است اصلا نتوانید آن را حس کنید چرا که ممکن است در جایگاه بالاتری قرار گرفته باشد.

هنگام لمس دهانه رحم، چه چیزی را حس می کنید؟

قبل از تخمک گذاری، دهانه رحم هنگام لمس، ممکن است مانند لب ها، نرم باشد.. اما پس از تخمک گذاری سفت تر شده و همانند پره های بینی می شود.

آیا دهانه رحم در مرکز قرار دارد یا به سمت طرفین رفته است؟

آیا ورودی دهانه رحم تقریبا باز است یا بسته؟

مرحله هفتم تشخیص تخمک گذاری در منزل

جایگاه دهانه رحم را در تقویم یادداشت کنید. با این کار می توانید تغییرات دهانه رحم را دنبال کنید و راحت تر بتوانید زمان تخمک گذاری را تشخیص دهید.

مرحله هشتم تشخیص تخمک گذاری در منزل

در زمانی که رابطه دارید و یا پس از رابطه، جایگاه رحم را بررسی نکنید. چرا که جایگاه آن به دلیل برانگیختگی جنسی تغییر می کند. همچنین این کار را در زمان قاعدگی نیز انجام ندهید.

جایگاه  دهانه رحم در زمان تخمک گذاری

بافت و جایگاه رحم در طول سیکل قاعدگی تغییر میکند. گاهی که تخمک گذاری در حال شروع شدن است جایگاه دهانه رحم بالاتر رفته، نرم تر و مرطوب تر می شود. هنگام تخمک گذاری دهانه رحم نرم، باز و خیس می شود.  نرمی آن همانند لب ها می شود و تا جایی باز می‌شود که اسپرم ها بتوانند داخل آن شوند. همچنین دهانه رحم در این زمان، بیش تر در مرکز قرار دارد. با داشتن رابطه در این زمان و دو سه روز قبل از آن می توانید شانس بارداری را افزایش دهید.

جایگاه  دهانه رحم بعد از تخمک گذاری

جایگاه دهانه رحم پس از تخمک گذاری، پایین تر آمده و همچنین سخت تر و خشک تر می شود و هنگامی که آن را لمس می کنید حسی همانند حس لمس کردن اطراف سوراخ های بینی است. این تغییرات ممکن است بلافاصله پس از تخمک گذاری یا چند ساعت و یا حتی چند روز بعد رخ دهد.
هنگامی که خونریزی قاعدگی دارید جایگاه دهانه رحم پایین است و مقداری باز است تا خون قاعدگی بتواند جریان پیدا کند. همچنین همانند حالت قبل حس اطراف سوراخ بینی را در هنگام لمس کردن می دهد و همچنین ممکن است مقداری به طرفین منحرف شده باشد.

هنگامی که قاعدگی به اتمام می رسد، دهانه رحم همچنان سفت و پایین است و ورودی آن بسته خواهد بود.

جایگاه دهانه رحم در روزهای اولیه بارداری

اگر بارداری رخ دهد، دهانه رحم بالاتر رفته و نرم می شود و در روزهای اولیه بارداری تقریباً ورودی آن بسته است. این نکته در زنان متفاوت است و برای هر زن ممکن است نسبت به زن دیگر متفاوت باشد. جایگاه دهانه رحم در روزهای اولیه بارداری و ۱۲ روز پس از لقاح میتواند تغییر کند.

تست بررسی دهانه رحم | آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیر آزمایشی است که از آن برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده میشود. تست پاپ اسمیر مشخص می کند که آیا سلول های سرطانی یا پیش سرطانی در داخل دهانه رحم وجود دارد یا خیر. در طول فرایند پاپ اسمیر قسمتی از سلولهای دهانه رحم برداشته شده و تحت آزمایش قرار داده می شوند تا هر گونه سلول های غیر طبیعی شناسایی شوند. این فرآیند در مطب پزشک انجام میشود. ممکن است مقداری ناراحتی به همراه داشته باشد اما معمولاً درد آن بلند مدت نیست.

اگر کمتر از ۲۱ سال سن دارید و فعالیت جنسی نیز ندارید، خطری از لحاظ ابتلا به هرگونه بیماری های مقاربتی یا عفونتی یا بیماری هایی که در اثر سیستم  ایمنی ضعیف بدن رخ دهد شما را تهدید نمی کند، بنابراین به تست پاپ اسمیر نیز نیاز نخواهید داشت.
اگر کمتر از ۲۱ سال سن دارید و از لحاظ جنسی فعال هستید؛ باید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر بدهید.
اگر بین ۲۱ تا ۲۹ سال سن دارید باز هم باید هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهید.
اگر بین ۳۰ تا ۶۵ سال  سن دارید هر سه تا پنج سال باید تست پاپ اسمیر و تست ویروس پاپیلومای انسانی بدهید. اگر ویروس HPV  دارید، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز افزایش پیدا می‌کند.
اگر بالاتر از ۶۵ سال سن دارید ممکن است دیگر به تست پاپ اسمیر نیازی نداشته باشید در این رابطه باید با پزشک خود صحبت کنید.

نتایج تست پاپ اسمیر

برای نتایج تست پاپ اسمیر دو حالت کلی وجود دارد. ممکن است نرمال و یا غیر نرمال باشد. پاسخ نرمال، پاسخی است که بیان می کند در حال حاضر هیچ‌گونه سلول غیر طبیعی وجود ندارد اما پاسخ غیر خون نرمال وجود سلول‌های غیرطبیعی به این معنی نیست که سرطان دارید.
وجود سلول‌های غیرطبیعی چندین سطح دارد. بنابر نتیجه تست، پزشک ممکن است افزایش تعداد دفعات انجام آزمایش پاپ اسمیر را پیشنهاد دهد یا حتی ممکن است فرایند کولپوسکپی را پیشنهاد دهد. پاسخ تست پاپ اسمیر بسیار دقیق است و با انجام مرتب تست پاپ اسمیر خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهید.

سفید کردن واژن | لابیاپلاستی | تنگ کردن واژن | تنگ کردن واژن با روش های خانگی | دکتر سیما مظفر جلالی | لابیوپلاستی | تنگ کردن واژن با لیزر

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید.
برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره دکتر مظفر جلالی
خانم دکتر سیما جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی
تخصص خود را دانشگاه تهران (تخصص زنان و زایمان و نازایی) در سال 1398 به پایان رسانید
عضو انجمن جراحان ایران-عضو انجمن جراحان زنان و زایمان ایران-عضو انجمن
جراحی های کم تهاجمی لاپاراسکوبی و نیز عضو انجمن لیزر ایران می باشد
تماس با دکتر
تهران،گیشا،بین خیابان ۱۲و ۱۴،ساختمان پزشکان خاتم،طبقه ۳،واحد1
info@drjalali.net
02188263428
آخرین مطالب