چاپ کردن این صفحه

لابیاپلاستی یا عمل زیبایی واژن چیست ؟ هزینه لابیوپلاستی،روش ها،عوارض

این مورد را ارزیابی کنید
(13 رای‌ها)

لابیاپلاستی ( labiaplasty  ) ( لاپاراسکوپی، کاهش لگن، کاهش لوبی ) یک نوع جراحی زیبایی واژن می باشد که برای تغییر اندازه لوب کوچک و لوب بزرگ و چین های پوستی که در ناحیه تناسلی زنان وجود دارند، می باشد. اندازه، رنگ و شکل لوب ها به طور قابل توجهی متفاوت است و ممکن است در نتیجه زایمان، رابطه جنسی، پیری و سایر حوادث تغییر کند. لابیاپلاستی یکی از جراحی های زیبایی  و جوان سازی واژن بسیار متداول درسرتاسر دنیاست که برای تغییر و بهبود ظاهر اندام های زنانه و به ویژه لابیا (لب های اطراف واژن) صورت میگیرد. گاهی اوقات لوب های داخلی (Labia Minora) بیش از حد بزرگ و یا نا متقارن باشند که این موضوع می تواند شخص را از پوشیدن برخی لباس ها باز دارد و هنگام فعالیت های جنسی، دوچرخه سواری یا اسب سواری و غیره باعث ناراحتی او شود. این امر موجب پریشانی یا شرمساری فرد می گردد و علاوه بر این می تواند منجر به عرق کردن بیش از حد و در نتیجه ایجاد بوی ناخوشایند در ناحیه لابیا شود.عدم وجود رضایت از ناحیه تناسلی بانوان، باعث ایجاد ناراحتی، کاهش اعتماد بنفس و همچنین کاهی میل جنسی در آن ها می شود. یکی از روش های مورد استفاده برای رفع این مشکل، استفاده از لابیاپلاستی می باشد. جراحی لابیاپلاستی از شایع ترین جراحی هایی زیبایی زنان به شمار می آید. طی جراحی لابیاپلاستی تغییرات در شکل و اندازه لابیاها ایجاد می گردد.

انواع لابیا

دو دسته اصلی از زنان وجود دارد که به دنبال جراحی زیبایی لابیاپلاستی و تناسب اندام هستند: کسانی که مادر زادی یا بطور اکتسابی در این موقعیت قرار گرفته اند و کسانی که بدون شرایط زمینه ای با این مشکلات مواجه شده اند و مایل به تغییر ظاهر اندام تناسلی خود هستند مانند عمل زیبایی واژن بعد از زایمان زیرا معتقدند ظاهر طبیعی ندارند.

لابیا های گوشتی نسبت به لابیا های استخوانی پوست کلفت تری دارند به همین دلیل اجزای استخوانی و غضروفی آنها قابل مشاهده نیستند. همچنین غضروف ها معمولا نازک و ضعیف هستند، از این رو نوک این  لابیا ها افتاده و پهن است.

در لابیا های گوشتی ، بافت یک قسمت برداشته شده و به قسمت دیگر اضافه می شود.
 
بافت افزودنی معمولا از غضروف ی لابیا برداشته می شود. در صورتی که   لابیا به علت ضربه یا حادثه خاصی فاقد باشد، می توان از عمل جراحی لابیاپلاستی به این منظور استفاده کرد. البته شکل ظاهری  لابیا طی این روند، تغییری نخواهد کرد.به این ترتیب، کاهش یا افزایش لابیا  باعث کوچک شدن نوک و تقویت پایه ی لابیا و در نهایت زیبایی و دوام عمل لابیا می شود.
بدون شک هدف اصلی عمل لابیاپلاستی زیبایی و جوان سازی واژن است . به همین دلیل بعضی اوقات نیاز میشود پزشک جراح علاوه بر کوتاه کردن لابیاها بر روی بخش های دیگر واژن مثل پوست کنار کلیتوریس و سایز ان هم کار کند .

تقاضا برای عمل زیبایی واژن در طی سالهای اخیر افزایش یافته است. بیشتر زنان با هدف داشتن واژنی با ظاهری زیباتر، دست به عمل لابیاپلاستی می زنند. البته زنانی هم هستند که به دلیل ناراحتی در لباس پوشیدن و تمرینات ورزشی یا مشکلات حاد در رابطه جنسی خود، متقاضی این جراحی هستند

 

لابیاپلاستی چیست ؟ | عمل زیبایی واژن چیست ؟

 

تعریف لابیاپلاستی از زبان ویکی پدیا

 
لابیاپلاستی (به انگلیسی: Labiaplasty) نوعی عمل جراحی پلاستیک برای اصلاح لبه کوچک، لبه بزرگ و پوست اطراف فرج است. زنانی که به دنبال انجام این عمل جراحی هستند، در دو دستهٔ کلی قرار می‌گیرند: زنان دارای عارضه‌های مادرزادی مانند بیناجنس هستند و زنانی که از بیماری خاصی رنج نمی‌برند اما از ظاهر اندام‌تناسلی خود خشنود نیستند.

اندازه، ریخت و رنگ لبه فرج ممکن است در نتیجهٔ زایمان، سالخوردگی یا عوامل دیگر به‌طور چشمگیری دگرگون شود. بیماری‌های مادرزادی مانند انسداد مهبل، مهبل یا لوله رحم ناقص و بیناجنسی یا پاره و کشیده‌شدن لبه بزرگ بر اثر زایمان با لابیاپلاستی درمان می‌شوند. در عمل تغییر جنسیت از مرد به زن برای ساخت لبهٔ فرج از لابیاپلاستی استفاده می‌شود.

عمل لابیاپلاستی یا همان لابیوپلاستی به تعریف ما

لابیاپلاستی (labiaplasty) نوعی عمل جراحی زیبایی برای زنان است که به وسیله آن، شکل ظاهری لبه داخلی و یا لبه بیرونی واژن را بهبود می بخشند. این عمل شایع ترین روش جوان سازی واژن است و می تواند علائمی را که هنگام سایش و مالش ناحیه تناسلی در فعالیت های روزمره رخ میدهد را بهبود بدهد.

آمارها نشان می دهد بیشتر خانمهایی که متقاضی عمل لابیاپلاستی هستند، تمایل به کاهش اندازه و یا طول لبه داخلی واژن خود دارند. اگرچه تابحال از نظر فنی، اندازه نرمالی برای لبه واژن تعریف نشده است، اما حالت ایده آل برای بیشتر زنان حالتی است که لبه داخلی واژن از لبه بیرونی آن بیرون نزند. بعضی از خانمها ممکن است از دوران نوجوانی از بزرگ بودن لابیا های خود احساس شرم و خجالت داشته باشند و همچنین به این دلیل از پوشیدن برخی از لباس ها خودداری کنند. بزرگی لابیاها ممکن است به دلیل مشکلات ارثی یا به علت پیری یا بارداری یا دلایل دیگر باشد. البته ناگفته نماند که در این جراحی، مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس نیز می تواند برداشته شود.

لابیاپلاستی چیست ؟ | عمل زیبایی واژن چیست ؟

لابیا چیست | انواع لابیا

لابیا مینور یا لابیا داخلی: دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین خانم ها متفاوت است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

لابیا ماژور: لابیا ماژور یا لابیای بیرونی دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. که وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس را بر عهده دارد.

علت بزرگ شدن لابیاها در خانمها

 یکی از رایج ترین سوالات در مورد لابیاپلاستی این است که اصلا چرا لابیاهای مینور بزرگ شده و شکلی نامتعارف به خود می گیرند. علتهای مختلفی برای بزرگ شدن لابیاهای مینور در خانمها وجود دارد.

چرا خانم ها تصمیم به انجام عمل لابیاپلاستی میگیرند ؟

بیشتر زنان با هدف داشتن واژنی با ظاهری زیباتر، دست به عمل لابیاپلاستی می زنند. البته زنانی هم هستند که به دلیل ناراحتی در لباس پوشیدن و تمرینات ورزشی یا مشکلات حاد در رابطه جنسی خود، متقاضی این جراحی هستند. اگرچه بیرون زدگی لبه های داخلی واژن یک امر غیر طبیعی نیست

به طور کلی دلایل اصلی که باعث میشود خانم ها تصمیم به انجام عمل زیبایی واژن بگیرند شامل موارد زیر میشود

 • درد در حین مقاربت جنسی
 • احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش
 • داشتن ظاهری تمیز و زیبا
 • ناراحتی در هنگام پوشیدن لباس های تنگ مثل شلوارهای چسبان و جین
 • اصلاحی عدم تقارن لبه های واژن (که یک مساله شایع و طبیعی است)
 • کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافه کلاهک کلیتوریس
 • احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش

 

آیا انجام لابیاپلاستی در بارداری امکان پذیر است ؟

آیا انجام لابیاپلاستی در بارداری امکان پذیر است ؟

بارداری زمان مناسبی برای انجام جراحی لابیاپلاستی نمی باشد، زیرا اضافه وزن، تغییرات هورمونی و زایمان باعث بازگشت مجدد فرم لابیاها به حالت اولیه می شود.

روش های جراحی لابیاپلاستی

روش های مختلفی برای انجام عمل لابیاپلاستی وجود دارد که با توجه به شرایط فرد در جلسه مشاوره بعد از معاینه مشخص می شود . در اینجا چند تا از مهم ترین های آن را به شما معرفی میکنیم

لابیاپلاستی به روش trim

لابیا مینور (لبه داخلی واژن) بریده شده و دو لبه با بخیه به هم دوخته می شوند. مزیت این روش، سریع بودن عمل جراحی است. اما این احتمال هم وجود دارد که لبه داخلی واژن بیش از حد بریده شده و جای خط زخمی مستقیم، بر روی مرز لبه واژن باقی بماند. به همین دلیل معمولا روش دوم، روش ارجح در عمل زیبایی واژن است.

لابیاپلاستی به روش wedge

یک برش V شکل در مرکز لبه اضافی ایجاد می کنند. این روش نسبت به روش trim بهتر است زیرا مرز طبیعی لبه واژن را حفظ می کند.
همچنین پزشک برای انجام عمل لابیاپلاستی می تواند از تبغ جراحی و یا لیزر مونالیزا استفاده کند. استفاده از لیزر ضمن اینکه باعث می شود، برش دقیق تر انجام شود می تواند موجب بهبود سریعتر بخیه ها هم بشود.

لابیاپلاستی به روش Deepithelializatiom Technique

در این روش قسمت مرکزی لابیا عمیق می شود. در این روش هیچ گونه صدمه ای به لبه های طبیعی لابیای مینور وارد نمی شود. جراح در این روش باید دقت زیادی داشته باشد تا طول قسمتی که برداشته می شود از طول کلیتورال (بخش پشتی لابیای مینور) بیشتر باشد.

لابیاپلاستی به روش Soft surgery

این روش که در افرادی که دارای لابیاهای کوچکتر از یک سانت هستند و خواستار تغییر شکل و رنگ هستند استفاده میشود. نیاز به بیهوشی نداشته و با استفاده از دستگاه مخصوصی و از طریق لیزر٬ بافت اضافی برداشته میشود. این روش بدون ایجاد برش و بخیه زدن انجام میشود.

لابیاپلاستی به روش سنتی

این روش هنوز هم از طرف جراحان مورد استفاده قرار می گیرد و طرفدارن بسیاری دارد . در روش جراحی لابیاپلاستی از بیهوشی عمومی استفاده می شود و باید در بیمارستان انجام گردد.

عمل لابیاپلاستی با لیزر

عمل لابیاپلاستی با لیزر

برای افرادی که دارای مشکلات کمی در لابیاهای خود هستند، انجام لابیاپلاستی با لیزر توصیه می شود. این روش تحت بی حسی موضعی و در مطب قابل انجام است . دوره نقاهت کمتری دارد.

عمل لابیاپلاستی چقدر زمان میبرد ؟

عمل معمولا حدود یک ساعت به طول می انجامد. البته بسته به تکنیکی که استفاده می شود و اینکه عمل شما با لیزر انجام شود یا نه طول عمل میتواند بین نیم ساعت تا یک ساعت متغیر باشد. پیش از هرگونه عمل لابیاپلاستی، حتما یک جلسه مشاوره لازم است بیشتر عمل های لابیاپلاستی تحت بی حسی موضعی بدون تزریق وریدی انجام می شوند. 

عوارض لابیاپلاستی

 عوارض لابیاپلاستی

این جراحی عارضه خاصی به همراه ندارد و از عوارض ناشی از آن می توان به تورم و کبودی که بعد از هر نوع جراحی ممکن است رخ دهد اشاره نمود که با گذشت چند روز رفع می شود.

مهارت جراح زیبایی زنان در کاهش این عوارض نقش بسیاری ایفا می کند.

لابیاپلاستی جزو جراحی های ایمن و بی خطر محسوب می شود. این عمل اگر توسط جراح مجرب، در کلینیک یا مطب معتبر انجام شود، کاملا بی خطر خواهد بود و تجربه شیرینی را برای شما رقم خواهد زد.

البته لابیاپلاستی مانند اکثر جراحی ها، دارای عوارض طبیعی می باشد که در کوتاه مدت بهبود می یابد. یکی از این عوارض ایجاد تورم در محل جراحی می باشد. از آنجائیکه واژن دارای بافت ها و غدد لنفاوی و عصبی فراوان می باشد در اثر جراحی آسیب کمی به رگها و بافت های این ناحیه وارد می شود که در نهایت باعث تورم در واژن می شود. بعضی اوقات مدت زمان بهبودی برای تورم واژن تا یک ماه به طول می انجامد که جای نگرانی نیست و از بین می رود.

مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی

 1. روز اول پس از عمل، استفاده از کمپرس یخ و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی توصیه می شود.
 2. در سه روز اول بعد از جراحی، احساس درد و تورم طبیعی است که با  قرص های مسکن مثل ایبوپروفن به راحتی قابل کنترل است.
 3. استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر مثل انجیر در کاهش تورم ناشی از جراحی لابیاپلاستی موثر می باشد. مصرف غذای پرچرب و پر نمک، تورم را افزایش خواهد داد.
 4. می توانید 24 ساعت پس از جراحی دوش بگیرید اما باید از مالش ناحیه جراحی خودداری کنید
 5. معمولا به ۱ هفته استراحت نیاز است.
 6. پمادهای ترمیم کننده نیز نقش مهمی در نتایج بهتر عمل دارند.
 7. 
در صورت ادامه داشتن درد و تورم بیش از ۳-۴ هفته، به پزشک مراجعه کنید.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

پیشنهاد می کنیم جهت دریافت هزینه دقیق جراحی زیبایی، یک جلسه معاینه و مشاوره را حتما انجام دهید. در این جلسه دکتر سیما جلالی پس از معاینه می تواند در خصوص عمل زیبایی واژن شما را بسیار بهتر و موثرتر راهنمایی کند.ولی به طور کلی هزینه عمل لبیاپلاستی حدود 3 میلیون تومان می باشد.

 

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

آیا انجام عمل لابیاپلاستی در دختران باکره قابل انجام است ؟

بله، دختران باکره نیز می توانند این جراحی را انجام دهند. زیرا در جراحی زیبایی لابیاپلاستی تغییرات در شکل خارجی لابیاها ایجاد می شود و هیچگونه ارتباطی با پرده بکارت در دختران ندارد.

مواردی که لابیاپلاستی نباید انجام شود

لابیاپلاستی برای زنانی که بیماری مربوط به ژینوکولوژی (مربوط به بیماری زنان) فعال دارند، نسبتاً مناسب نیست. مانند زنان مبتلا به عفونت یا نئوپلاسم؛ زنانی که دخانیات استعمال می‌کنند و قصد ترک دائمی یا موقتی برای بهینه‌سازی ظرفیت بهبود زخم خود ندارند؛ زنانی که در اهداف زیبایی مد نظر خود زیاده‌روی می‌کنند. بعضی باور دارند این عمل نباید در زمان قاعدگی انجام شود؛ تا خطر عفونت و اثرات احتمالی هورمونی کاهش یابد.

نتیجه گیری

اگر تمایا به انجام جراحی لابیاپلاستی بعد از زایمان دارید، بعد از دو ماه به یک جراح زنان مراجعه نمایید . انتخاب بهترین جراح زنان مهم ترین نکته در این جراحی حساس می باشد. در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید