دکتر سیما مظفر جلالی
info@drjalali.net
آدرس ایمیل مدیریت
02188263428
تلفن تماس مطب
9 صبح تا 19 شب
ساعت کاری

زایمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بطور کلی زایمان به دو صورت طبیعی (فیزیولوژیک) و جراحی (سزارین) انجام میشود و معمولا توصیه میشود که زایمان بصورت طبیعی روند خود را طی کند مگر در موارد خواص و اضطراری که به روش های سزارین انجام میشود در این مقاله به بررسی مزایا ، معایب و چگونگی انجام هرکدام میپردازیم.از آن طرف با پیشرفت علم‌پزشکی این روزها زایمان طبیعی به روش‌های متعددی در کشور انجام می‌شود. این روش‌ها اغلب برای خانم‌های در آستانه مادر شدن ناآشناست. درحالی که بسیاری از این روش‌ها می‌تواند درد کمتری را در مسیر زایمان متوجه مادر کند تا فرزند خود را بدون انجام عمل جراحی و بیهوشی و بلافاصله بعد از تولد در آغوش بگیرند. هیچ‌کس قادر به پیش‌بینی دقیق زمان شروع فرایند زایمان نیست. تاریخی که پزشک به شما می‌دهد تقریبی است و گاهی ممکن است درد زایمان حتی حدود سه هفته پیش از این تاریخ یا دو هفته پس از آن شروع شود که مسئله‌ای طبیعی است.

زایمان طبیعی یا فیزیولوژیک چیست؟

زایمان طبیعی یا فیزیولوژیک چیست؟

زایمان فیزیولوژیک یعنی طی شدن روند طبیعی زایمان،  بدون هر گونه دخالت دارویی و پزشکی !

در زایمان فیزیولوژیک ، خانم باردار با دردهای کاملا طبیعی خود مراجعه میکند و پرونده بستری در بلوک زایمان تشکیل میشد . اما دیگر از وصل کردن سرم و خوابیدن روی تخت و غذا نخوردن و ...خبری نیست ! در زایمان فیزیولوزیک تمام سعی مان بر این است که فرد احساس راحتی کند . همه کس و همه چیز در اختیار مادر باردار قرار دارد که فقط راحت باشد . احساس غریبی نکند .وجود همراه زایمان (معمولا همسر یا مامای همراه) نیز از اصول زایمان فیزیولوزیک است . در این نوه زایمان ، سرم تراپی اجباری و آنژیوکت و ... ممنوع است . همه چیز فقط و فقط در صورت "لزوم" انجام می شود . مادر می تواند مایعات و غذاهای سبک استفاده کند . لزومی هم به دراز کشیدن روی تخت و تکان نخورن نیست ! اتفاقا در زایمان فیزیولوژیک سعی میکنیم از نیروهای طبیعی شکم و لگن برای پیشرفت زایمان استفاده کنیم.

زمان زایمان طبیعی پس از حدود 40 هفته یعنی تا رشد کامل جنین که این باعث میشود پس از تولد نوزاد نیاز به مراقبت های ویژه نداشته باشد.

درحالی که  کارهایی زیادی هست که می‌شود برای یک زایمان طبیعی با سیر کوتاه‌تر و در نتیجه درد کم‌تر در دوران بارداری انجام داد. اما اگر تمام این کارها که شامل ورزش و آمادگی بدنی برای زایمان طبیعی است برای مادری جواب نداد باز هم مادرها باید با سیر زایمان طبیعی و تفاوت عوارض زایمان طبیعی و سزارین آشنا باشند تا با آگاهی پا در این مرحله بگذارند. داشتن آگاهی قطعا از آشفتگی‌های این سیر کم خواهد کرد.

ویدئوی زایمان با عمل سزارین در مطب دکتر سیما مظفر جلالی

مهم‌ترین و خطرناک‌ترین زمان بعد از زایمان طبیعی ۶ ساعت اول است. در این بازه زمانی باید علائم حیاتی مادر مانند فشار خون، دمای بدن، تنفس و نبض وی و همچنین میزان خونریزی او مورد کنترل قرار گیرد تا مشکلی برای مادر پیش نیاید. مادران بعد از گذشت شش هفته به حالت طبیعی خود باز می‌گردند به طور معمول تا چهل روزخونریزی دیده می‌شود و ممکن است بسته به نحوه زایمان و شرایط مادر این مدت متغییر باشد و در بعضی از زنان کوتاه‌تر و در زنان با شرایط بهتر بسیار کوتاه باشد.

سزارین چیست؟

عمل سزارین به دنیا آوردن کودک از طریق عمل جراحی شکم و رحم مادر است. در برخی از موارد، عمل سزارین از قبل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی می‌شود، اما گاهی شرایط به شکلی پیش می‌رود که پزشکان مجبور به انجام این عمل برای به دنیا آوردن کودک می‌شوند. سزارین به عنوان یک روش اورژانسی استفاده می شود و در مواقعی توصیه می شود که نوزاد و مادر را خطر تهدید می کند.

مزایای زایمان فیزیولوژیک

مزایای زایمان فیزیولوژیک

دهانۀ رحم و واژن بسیاری از خانم‌هایی که به صورت فیزیولوژیک زایمان می‌کنند، شکافی برنمی‌دارد و نیازی به بخیه نیست.

عوارض ناشی از دارو کاهش میابذ

پس از تولد نوزاد نیاز به مراقبت های ویژه ندارد

مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کار‌های عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است

حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می‌دهد تقریباً نصف یک عمل سزارین است

خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد

درصد ابتلاء به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی نموده اند

مادرانی که زایمان طبیعی نموده اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق‌ترند

 

نشانه‌های آغاز زایمان طبیعی

هیچ‌کس قادر به پیش‌بینی دقیق زمان شروع فرایند زایمان نیست. تاریخی که پزشک به شما می‌دهد تقریبی است و گاهی ممکن است درد زایمان حتی حدود سه هفته پیش از این تاریخ یا دو هفته پس از آن شروع شود که مسئله‌ای طبیعی است

 • پایین آمدن برآمدگی شکم و احساس سبک‌تر شدن،
 • اسهال مکرر،
 • خروج ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم،
 • پارگی کیسۀ آب (پاره شدن کیسۀ آب، باعث ترشح یا جاری شدن مایع از واژن می‌شود)
 • انقباضات رحمی(معمولاً انقباضاتی که فاصلۀ کوتاهی از هم دارد و منظم هستند، نشانگر شروع شدن درد زایمان است)،

این ها برخی از نشانه های آغاز زایمان هستند.

اغلب زنان طی ۲۴ ساعت پس از شروع درد زایمان، نوزاد خود را به دنیا می‌‏آورند. اگر زایمان طی این بازۀ زمانی به صورت طبیعی رخ ندهد، ممکن است پزشک با روش القای زایمان نوزاد را به دنیا آورد تا هم از بروز عفونت و هم از عوارض زایمان برای نوزاد پیشگیری کند.

تسکین درد در روند زایمان طبیعی

مدت زمان زایمان زنان با یکدیگر متفاوت است، همین‌طور میزان دردی که آنها هنگام زایمان دارند نیز با یکدیگر تفاوت دارد. حالت، اندازۀ نوزاد و شدت انقباضات رحمی نیز در میزان این درد تأثیرگذار است. برخی زنان با تکنیک‏‌های تنفس و ریلکسیشن که در کلاس‌های آمادگی برای زایمان آموخته‌اند، میزان درد خود را کاهش می‌دهند، اما برخی دیگر برای کاهش درد زایمان نیاز به روش‌های دیگری دارند. برخی از روش‌های متداول تسکین درد زایمان طبیعی استفاده از دارو مسکن و دارو های بیهوشی برای تسکین درد زایمان است. غیر از دارو، گزینه‌های دیگری نیز برای تسکین درد نظیر طب سوزنی، هیپنوتیزم، ریلکسیشن و تغییر وضعیت مداوم بدن مادر هنگام درد زایمان وجود دارد. حتی اگر این گزینه را انتخاب کنید، در هر زمان از زایمان می‌توانید برای تسکین درد خود درخواست دارو کنید.

زایمان طبیعی چگونه انجام میشود؟

زایمان طبیعی چگونه انجام میشود؟

مرحله اول زایمان که درد‌های زایمانی شروع شده و پیشرفت می‌کند تا رحم آماده خروج نوزاد شود.

وقتی که گردن رحم شروع به باز شدن می‌کند، وضعیت آن در لگن تغییر می‌کند و به سمت جلو آمده و نرم می‌شود. برای اینکه بتوانید تفاوت این دو را بهتر درک کنید نوک بینی خود را لمس کنید، سفت و عضلانی است؛ حالا لب‌های خود را لمس کنید، نرم و شل است. سرویکس یا گردن رحم از حالت سفت به حالت شل در می‌آید.

شما می‌توانید در خانه چرخی بزنید، برای قدم زدن بیرون روید، یک فیلم تماشا کنید، یک حمام گرم بگیرید. چرت بزنید یا استراحت کنید.

تنقلات میل کنید؛ خوراکی‌های غنی از کربوهیدرات بهترین انتخاب هستند. اگر انقباضات دردناک است، ماساژ و تکنیک‌های آرامش بخشی و دوش آب گرم مفید واقع می‌شوند.

مرحله گذر در زایمان :طی این فاز سرویکس از ۸ تا ۱۰ سانتیمتر باز می‌شود. هر بار که انقباض زایمانی شروع می‌شود ۱ تا یک و نیم دقیقه به طول می‌انجامد و تقریبا هر ۳ دقیقه تکرار می‌شوند. این مرحله معمولا دوره سختی از مراحل زایمانی است.

زایمان بسیار نزدیک است. وضعیت راحتی را برای خود انتخاب کنید. در فواصل انقباضات آرام باشید. تنفس خود را منظم کنید، از بینی نفس بکشید و از دهان بیرون دهید. اشکالی ندارد اگر بخواهید برای تحمل بهتر درد فریاد بزنید.

تولد نوزاد در زایمان: در این فاز رحم نوزاد را به بیرون می‌راند تا از کانال زایمانی یا همان واژن به دنیای بیرون بیاید. در این هنگام همراه انقباضات، شما سر نوزاد را بین پا‌های خود حس می‌کنید. در ابتدای انقباض، نوزاد به بیرون رانده شده و انتهای انقباض کمی به داخل کشیده می‌شود. وقتی سر نوزاد در واژن قرار می‌گیرد، ماما از شما می‌خواهد که کمتر فشار بیاورید تا نوزاد به آرامی بیرون آید و ریسک پارگی در شما کمتر شود. اگر شما قبلا زایمان کرده باشید این فاز برای شما ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر زایمان اول شما باشد این فاز ممکن است ساعت‌ها طول بکشد.

 تولد نوزاد در زایمان

به بدن خود توجه کنید. وقتی قدرت دارید زور بزنید. سعی کنید هنگام فشار آوردن نفس خود را حبس نکنید. در هر انقباض چندین بار زور بزنید. از کشش زمین استفاده کنید، ایستاده یا در حالت چمباتمه قرار بگیرید. اگر خیلی خسته شده اید، به پهلوی چپ بخوابید. اگر بی حسی نخاعی دارید، ماما به شما می‌گوید که چه زمانی زور بزنید. احتمالا وی توصیه خواهد کرد تا زمان دیده شدن سر نوزاد زور نزنید.

خروج جفت در زایمان :شروع این فاز از زمانی است که نوزاد بطور کامل بیرون آمده و در این فاز جفت بیرون می‌آید. جفت سیستم حمایتی جنین است که مسئول رساندن مواد مغذی به جنین و دفع مواد زائد از آن می‌باشد. پس از اتمام مرحله تولد نوزاد، انقباضات تا مدت کمی ادامه می‌یابد. خروج کامل جفت و ضمائم بیش از ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

شما احتمالا این فاز را حس نمی‌کنید، چون تمام توجه شما به نوزاد معطوف است. گذاشتن نوزاد روی قفسه سینه سبب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که به جدا شدن جفت از رحم کمک می‌کنند. در این هنگام شما یا بسیار ضعف داشته و یا بسیار هیجان زده هستید. بعضی از مادران به علت زایمان طولانی و دردناک قادر به توجه کافی به نوزاد نیستند. بیشتر خانم‌ها در این مرحله نیاز به استراحت و تغذیه مناسب دارند.

حال نوزاد خود را تحسین می‌کنید. دست‌ها و پا‌های او را بررسی می‌کنید. او را در بغل می‌گیرید. اگر می‌خواهید نوزاد را با شیر خود تغذیه کنید از همین الان شروع کنید. تعجب نکنید اگر نوزاد تمایلی نشان نمی‌دهد. اگر حتی او را به سینه تان بفشارید کافیست و او خیلی زود به خوردن شیر تمایل پیدا می‌کند.

چه دلایلی باعث می‌شوند تا عمل سزارین انتخاب شود؟

چه دلایلی باعث می‌شوند تا عمل سزارین انتخاب شود؟

 


    درصورتی که مادر پیش از این یک یا چند بار از طریق سزارین نوزاد خود را به دنیا آورده باشد. در این حالت، زایمان طبیعی ریسک بالایی دارد و می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی رحم شود. البته در نظر داشته باشید که اگر مادری پیش‌تر فقط یک سزارین و آن هم از نوع برش افقی رحم را تجربه کرده باشد، می‌تواند بچه‌ی بعدی خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاورد.
    درصورتی که پیش از این عمل‌های دیگری روی رحم مادر انجام شده باشد؛ برای مثال عمل‌هایی همچون جراحی فیبروم رحم که ریسک دوام نیاوردن رحم را در زایمان طبیعی افزایش می‌دهد.
    درصورتی که مادر بیش از یک نوزاد را باردار باشد. (البته می‌توان دوقلوها را هم به‌صورت طبیعی و هم به‌صورت سزارین به دنیا آورد که انتخاب روش زایمان بستگی به سن جنین و نوع قرارگیری آنها در رحم دارد.) هرچه تعداد قل‌ها بیشتر باشد احتمال انجام عمل سزارین بیشتر خواهد شد.
    درصورتی که وزن بچه زیاد و اندازه‌ی وی بزرگ تشخیص داده شود، دکتر عمل سزارین را پیشنهاد خواهد کرد. همچنین اگر پیش از این مادر تجربه‌ی زایمان را داشته و بچه درحین آن دچار مشکل شده باشد، دکتر پیشنهاد می‌دهد که این بار بچه از طریق عمل سزارین به دنیا بیاید.
    درصورتی که قرارگیری بچه در داخل رحم به‌صورت برعکس یا نامتعارف باشد. در این حالت نیز سزارین پیشنهاد می‌شود.
    درصورتی که مشکل جفت سرراهی (Placenta Previa) به وجود آمده باشد. در این حالت جنین دهانه‌ی رحم را مسدود می‌کند و سزارین تنها راه ممکن است.
    درصورتی که مادر به دلایلی مثل وجود فیبروئید‌ها، دچار انسداد دهانه‌ی رحم شده باشد که زایمان طبیعی را سخت یا غیرممکن می‌کند.
    درصورتی که نقص یا مشکلی همچون اختلال طناب عصبی باز در جنین تشخیص داده شود که باعث می‌شود زایمان طبیعی ریسک بالایی برای فرزند داشته باشد.
    درصورتی که مادر مبتلا به ویروس اچ آی وی باشد و آزمایشات پیش از زایمان ریسک انتقال بیماری را بالا نشان داده باشند.

در نظر داشته باشید که عمل سزارین، معمولا برای هفته‌ی سی‌ونهم برنامه‌ریزی می‌شود؛ مگر اینکه دلیل پزشکی خاصی باعث شود تا این کار زودتر از موعد صورت گیرد.

خطرات عمل سزارین برای مادر

 •  بستری در بیمارستان: بعد از عمل سزارین، مدت زمان بستری در بیمارستان به طور طبیعی 3 تا 5 روز است، البته اگر عوارضی به وجود نیاید.
 •  واکنش به داروها: ممکن است بدن پس از عمل، واکنشی منفی به بیهوشی یا داروهای ضد درد نشان دهد.
 •  آسیب ارگان هنگام زایمان سزارین: ممکن است آسیب به ارگان‌هایی مانند روده یا مثانه وارد شود. (از هر 100 زن 2 نفر)
 •  چسبندگی: بافت زخم در داخل منطقه لگنی ممکن است باعث انسداد و درد شود. چسبندگی همچنین می‌تواند منجر به عوارض حاملگی در آینده مانند جدا شدن زودرس جفت و یا جفت سر راهی شود.
 • عفونت: عفونت می تواند در محل برش جراحی، در رحم و دیگر ارگان‌های لگنی مانند مثانه رخ دهد.
 • خونریزی هنگام سزارین: خونریزی در عمل سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی بیشتر است. که ممکن است منجر به کم‌خونی و انتقال خون شود. (از هر 100 زن، 1 تا 6 نفر به انتقال خون احتیاج دارند.)
   

خطرات عمل سزارین برای نوزاد

 • آسیب‌ دیدگی جنین در زایمان سزارین: به ندرت ممکن است کودک دچار خراش یا بریدگی در طول عمل سزارین شود. (به طور متوسط از هر 100 کودک، 1 یا 2 نفر آسیب می‌بینند.)
 • زایمان زودرس: اگر زمان زایمان به درستی محاسبه نشود، ممکن است عمل سزارین زودتر از زمان خود انجام گیرد و کودک کاهش وزن داشته باشد.
 • مشکلات تنفسی جنین در هنگام زایمان: در عمل سزارین احتمال مشکلات تنفسی در کودکان بیشتر از زایمان طبیعی است. مطالعات نشان می‌دهد که نیاز بیشتری به مراقبت‌های فوری و تنفسی پس از عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی وجود دارد.
 • نمره آپگار پایین: این مساله می‌تواند ناشی از بیهوشی، بیماری جنین قبل از زایمان و یا عدم تحرک در طول زایمان باشد. (زایمان طبیعی منجر به تحرک طبیعی کودک می‌شود.)

استحمام بعد از زایمان طبیعی

محل بخیه‌های عمل باید همیشه تمیز و خشک باشد پس به طور روزانه به حمام بروید. شما حتی میتوانید در فصل‌هایی مانند تابستان روزی دو یا سه بار دوش بگیرید، زیرا آب گرم باعث می‌شود درد‌های حاصل از بخیه‌ها و درد پهلو و بواسیر کاهش پیدا کند. برای شست و شوی زخم‌ها تا بیست روز از لیف استفاده نکرده و شامپوی بچه و کف صابون را به آرامی به قسمت‌های مورد نظر بمالید. بعد از حمام با حرارت ملایم سشوار محل بخیه را خشک کنید و اگر از محل برش ترشحات صورتی رنگی خارج شد طبیعی است و مادران نباید نگران این امرطبیعی باشند.

برخی از عوارض زایمان طبیعی

پارگی پرینیال (Perineal) هنگام زایمان طبیعی : پرینیوم یا میاندوراه perineum بافت نرمی است که بین واژن و مقعد قرار دارد. این بافت نرم کشیده می‌شود تا فضا را برای تولد نوزاد فراهم کند، اما پارگی کوچک و حتی شدید ممکن است اتفاق بیفتد. پارگی اتفاقی است که بسیاری از خانم‌های باردار انتظار آن را دارند و از آن می‌ترسند.

خطر درد مداوم پرینیال یا واژن در زایمان طبیعی: اینکه اولین رابطه جنسی بعد از زایمان کمی ناراحت کننده باشد طبیعی است، اما درد مزمن در زمان برقراری رابطه جنسی طبیعی نیست و باید درمان شود. با این حال بررسی‌ها نشان داده اند خانم‌هایی که سزارین کرده اند دو برابر بیشتر از خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته اند در رابطه جنسی خود بعد از تولد نوزاد دچار درد می‌شوند.

احتمال آسیب دیدن عضله کف لگن بعد از زایمان طبیعی : فیزیوتراپی و دارو به رفع این مشکل کمک می‌کند، اما در مورد بعضی خانم‌ها این عارضه بعد از زایمان تشخیص داده نشده باقی می‌ماند و تصور می‌شود این درد طبیعی است. در مورد برخی خانم‌ها هم عضلات کف لگن در زمان زایمان دچار آسیب جسمی می‌شود. برخی دیگر نیز وزن ناشی از بارداری به عضلات کف لگن فشار وارد می‌کند؛ بنابراین حتی در صورت سزارین هم ممکن است دچار مشکلات مربوط به عضلات کف لگن (و رابطه جنسی دردناک) شوید. اگر آسیب دیدگی به عضله کف لگن رخ دهد، حتما درمان‌های لازم را انجام دهید. بهبود این شرایط کمی طول خواهد کشید.

 

سفید کردن واژن | لابیاپلاستی | تنگ کردن واژن | تنگ کردن واژن با روش های خانگی | دکتر سیما مظفر جلالی | لابیوپلاستی | تنگ کردن واژن با لیزر

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر سیما مظفر جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۱۸۸۲۶۳۴۲۸ و ۰۲۱۸۸۲۶۳۹۵۳ تماس بگیرید.
برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره دکتر مظفر جلالی
خانم دکتر سیما جلالی متخصص زنان زایمان و نازایی
تخصص خود را دانشگاه تهران (تخصص زنان و زایمان و نازایی) در سال 1398 به پایان رسانید
عضو انجمن جراحان ایران-عضو انجمن جراحان زنان و زایمان ایران-عضو انجمن
جراحی های کم تهاجمی لاپاراسکوبی و نیز عضو انجمن لیزر ایران می باشد
تماس با دکتر
تهران،گیشا،بین خیابان ۱۲و ۱۴،ساختمان پزشکان خاتم،طبقه ۳،واحد1
info@drjalali.net
02188263428
آخرین مطالب